بوتاکس مو

بوتاکس مو

بوتاکس مو یکی از روشهای جدید برای درمان آسیبهای وارد شده به موها است. این آسیبها اغلب به علت استفاده مداوم از دستگاه های حرارتی مانند سشوار و اتو مو و همچنین رنگ و دکلره کردن بیش از حد موها اتفاق می افتند. بوتاکس کردن موها علاوه بر ترمیم حالت ساقه مو و بازسازی شکافهای موجود در سطح ساقه ها، درمان موخوره و رفع حالت وزی مو، موجب زیبایی هرچه بیشتر موها شده و موهایی صاف و درخشان را برای خانمها به ارمغان می آورد.

مواد استفاده شده در این روش درمانی، کاملاً ارگانیک و طبیعی بوده و به همین علت عوارض خاصی نیز ندارد. طول مدت بوتاکس برای موها در حدود یک ساعت و نیم است و تأثیر بسیار زیادی بر روی سلامت و ظاهر موها خواهد داشت، به طوریکه ماندگاری آن بین 4 تا 6 ماه است.

بوتاکس مو چیست؟

اصطلاح بوتاکس کردن موها، از روی اصطلاح بوتاکس کردن پوست گرفته شده است. اما باید توجه داشت که این دو موضوع هیچ شباهت خاصی به یکدیگر ندارند. در بوتاکس پوست و دیگر نواحی بدن، از سم بوتولونیوم استفاده شده و با تزریق این سم به بدن، سلولهای پوست فلج میشوند. در این حالت، روند پیر شدن پوست کاهش یافته و پوست براقتر و جوانتر میماند. در واقع تنها مزایای بوتاکس مو، مشابه مزایای بوتاکس پوست است. به این معنی که تارهای مو نیز با استفاده از بوتاکس، صاف، براق و زیبا میشوند. با بوتاکس کردن موها، تک تک ساقه های مو، با یک فیلر مانند کراتین پوشانده شده و در این صورت موها از این مزایا بهره مند میشوند.

بوتاکس مو

ترکیبات بوتاکس مو

ترکیبات و موادی که برای بوتاکس کردن موها مورد استفاده قرار میگیرند، گستردگی بسیاری دارند. این ترکیبات، مجموعه از مواد نظیر کلاژنها، پروتئین های ابریشم و گندم، آمینواسیدها، آنتی اکسیدانها، ویتامین E و B5، مواد مرطوب کننده، امگا و روغن خاویار را شامل میشوند. تمامی این مواد در جهت ترمیم و بازسازی موهای شکننده و آسیب دیده، عمل کرده و با نفوذ به قسمتهای داخلی بافت مو، تارهای مو را سنگینتر میکنند. همین امر موجب افزایش سلامت مو و صافتر شدن آن میشود.

بوتاکس کردن موها برای چه افرادی مناسب است؟

بوتاکس کردن موها به افرادی که در اثر استفاده مکرر از مواد شیمیایی مانند دکلره، رنگ مو، محصولات متفرقه و بی کیفیت و حتی قرار گرفتن در شرایط جوی نامناسب، موهایشان خشک، کدر و آسیب دیده شده است، به طور ویژه پیشنهاد میشود. برخلاف روش کراتینه کردن مو، در این روش، اولویت اصلی احیا و بازسازی موهای شکننده است. البته تا حدی حالت صافی نیز به موها میدهد، زیرا بعد از بوتاکس مو، بافت مو به حالت طبیعی خود بازگشته و حالت بهتری به خود میگیرد. به طور کلی استفاده از این روش احیای مو، برای افراد زیر مناسب خواهد بود:

 •  افراد دارای موخوره
 • افراد دارای موهای وز و بدحالت
 • افرادی که موهایی کم پشت و کدر دارند.
 • افرادی که موهای آنها، دچار آسیب دیدگی و شکنندگی شده است.

بوتاکس مو

مراحل انجام بوتاکس مو

برخلاف بوتاکس کردن صورت، در مراحل بوتاکس کردن مو، تزریق به چشم نمیخورد. بلکه درمان به طور مستقیم بر روی تارهای مو انجام شده و مراحل آن به شرح زیر است:

شستشوی صحیح مو

در مرحله اول، موها باید با شامپو به طور کامل شسته شوند تا تمامی گره ها از بین رفته و فولیکولهای مو باز شوند. در این زمان، مو در بهترین حالت خود برای دریافت مواد نرم کننده خواهد بود. بعد از شستشو، نباید موها را به طور کامل خشک کرد. تنها کافی است آب موها گرفته شده و با سشوار تا 80 درصد، خشک شوند.

موادگذاری روی موها

در این مرحله از بوتاکس مو، موها به دسته های نازکی تقسیم بندی شده و با استفاده از برس مخصوص، دسته های مو از ریشه تا نوک، به مواد بوتاکس آغشته میشوند. مواد باید به مدت 20 تا 90 دقیقه بر روی مو بمانند و طول این باقی ماندن به برند بوتاکس و همچنین میزان آسیب دیدگی موها برمیگردد. بعد از گذشت زمان مشخص، موها با استفاده از یک شامپو بدون سولفات و ملایم شسته میشوند. باید توجه داشت که در این مرحله، تنها باید نیمی از مواد بوتاکس از موها شسته شوند و باقی مواد باید بر روی مو بمانند تا در مرحله بعدی با اعمال حرارت به عمق تارهای مو نفوذ کنند.

صاف کردن مو

بعد شستشوی مو با شامپو، موها باید خشک شده و سپس با استفاده از حرارت اتو مو، صاف شوند. این مرحله برای درمان کامل تارهای مو انجام میشود. بعد از اتمام این کار، مجدداً موها شسته میشوند.

مراحل انجام بوتاکس مو

مراقبت های بعد از بوتاکس مو

بعد از پایان مراحل بوتاکس مو، بهتر است مراقبتهای بعدی انجام شود تا در این حلات، ماندگاری این درمان افزایش یافته و از آسیب مجدد به موها جلوگیری شود.

شستشوی مو بعد از بوتاکس

اولین نکته مراقبتی این است که تا 48 الی 72 ساعت بعد از بوتاکس نباید موها شسته شوند. این امر به جذب کامل مواد به مو کمک میکند. علاوه بر این، شستشوی مداوم موها میتواند ماندگاری بوتاکس را تا حد زیادی کاهش دهد. بهترین حالت شستشوی موها، هر سه روز یکبار بوده و در صورت چربی بیش از حد مو، بهتر است از شامپو خشک استفاده شود.

استفاده از شامپوی مناسب

علاوه بر اینکه شستشوی مو بر روی ماندگاری بوتاکس موثر است، استفاده از شامپو و نرم کننده فاقد سولفات نیز در این امر، تأثیر بسیار زیادی دارد. همچنین استفاده از محصولاتی مانند روغن نارگیل، روغن آرگان و ماکادمیا نیز برای مراقبت از موها بسیار عالی خواهد بود.

عدم استفاده از لوازم حرارتی مو

استفاده مداوم از اتو مو و سشوار، ماندگاری بوتاکس را بسیار کاهش میدهد. در نتیجه توصیه میشود استفاده از اتو مو را کاملاً فراموش کرده و برای خشک کردن موها از سشوار با باد ملایم و در فاصله مناسب استفاده شود.

مراقبت های بعد از بوتاکس مو

مزایا و معایب بوتاکس کردن موها

بوتاکس مو نیز مانند تمامی روشهای درمانی؛ دارای فواید و عوارض مشخصی است که در ادامه مهمترین آنها بیان شده اند.

مزایای بوتاکس مو

 • بهبود حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری موها
 • تقویت و بازسازی ساختار مو
 • موثر در کاهش ریزش مو
 • بدون نیاز به استفاده از اتو مو
 • حفظ رطوبت و شادابی موها
 • از بین رفتن موخوره
 • افزایش درخشندگی مو و کاهش آسیب دیدگی و شکنندگی موها

عوارض بوتاکس مو

 1. در صورت انجام بوتاکس مو، بیشتر از 3 یا 4 دفعه در سال، موجب آسیب بیشتر به موها شده و تارهای مو را مات و نازک میکند.
 2. هرچه کیفیت مواد استفاده شده برای بوتاکس بیشتر باشد، میزان هزینه نیز بالاتر میرود.
 3. در صورتی که موها رنگ شده باشند، بوتاکس میتواند موجب تغییر رنگ آنها شود.

مزایا و معایب بوتاکس مو

سوالات متداول بوتاکس مو

آیا درمان با بوتاکس مو روشی دائمی است؟

این عمل یک درمان نیمه دائمی بوده و ماندگاری آن برای افراد مختلف بسته به سرعت رشد موها. متفاوت است. به طور کلی، این درمان بین ۲ تا ۴ سال ماندگاری دارد،

آیا بعد از بوتاکس مو، می توان موها را رنگ کرد؟

رنگ کردن موها بلافاصله بعد از بوتاکس توصیه نمی شود و حداقل باید ۲ هفته بعد از بوتاکس مو، صبر کنید تا از عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری شود. مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مو می توانند میزان ماندگاری بوتاکس مو را با تحریک کوتیکول‌های مو کاهش دهد.

آیا بوتاکس مو بر روی موهای رنگ شده، تاثیر می گذارد؟

بله، بوتاکس مو بر روی موهای رنگ شده تأثیر خواهد داشت.

آیا بوتاکس مو برای هر نوع مویی، مناسب است؟

بله، این درمان برای مدل های مختلف مو مناسب است. اما نتیجه درمان در موهایی که قبلا خشک، آسیب دیده، وز و کدر بوده اند، بیشتر خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر بهمن ادهم
دکتر بهمن ادهم

متخصص پوست ، مو و زیبایی صورت از کانادا

مقالات مرتبط

لیپولیز ران

لیپولیز ران

همه چیز درباره لیپولیز ران روش لاغری با لیپولیز یکی از روش های لاغری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه مردم قرار

ادامه مطلب »

2 دیدگاه دربارهٔ «بوتاکس مو»

  1. سلام
   خیر، بوتاکس مو هیچ اثر مضری بر رنگ مو نداره و حتی باعث میشه رنگ موها طبیعی تر به نظر برسه. به این نکته هم توجه داشته باشید که باید رنگ مو را دو هفته بعد از بوتاکس مو انجام داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *