جراحی لیفت گردن و مراحل آن

لیفت گردن چیست

لیفت گردن چیست؟

معمولاً اولین عضو بدن که پیری را در شما نشان می‌دهد، گردن است. گردن به دلیل پوست شلی که دارد زودتر از سایر اعضاء خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و نشانه‌های پیری در آن نمایان می‌شود. مهم‌ترین مزیت عمل جراحی لیفت گردن از بین بردن آثار پیری است.

به همین دلیل لیفت گردن یکی از پرطرفدارترین عمل‌های لیفت صورت محسوب می‌شود. لیفت گردن یک عمل زیبایی است که با از بین بردن پوست و چربی اضافی در اطراف خط فک موجب می‌شود تا گردنی جوان‌تر و بدون چین‌وچروک داشته باشید. دقت داشته باشید که لیفت گردن نمی‌تواند روند پیری را متوقف کند و تنها در جوان‌سازی آن نقش به سزایی خواهد داشت.

دوره نقاهت  2 هفته
نوع بی هوشی  عمومی

لیفت گردن چیست
مزایای انجام لیفت گردن

این عمل را می‌توان به تنهایی و یا در کنار جراحی‌های زیبایی دیگر در ناحیه صورت انجام داد تا نتایج چشمگیرتری را ایجاد کند. لیفت گردن این مزیت را دارد که کل خطوط و چربی‌های اضافی موجود بر روی پوست و گردن را از بین ببرد و ظاهری زیبا و جوان به وجود بیاورد.

لیفت گردن مناسب چه کسانی است؟

افراد متفاوتی می‌توانند با مراجعه به جراح زیبایی درخواست لیفت گردن را داشته باشند. اما کاندیدا‌های مناسب برای این عمل شامل موارد زیر است:

 • افرادی که در قسمت چانه و گردن خود دارای چربی‌های اضافه هستند به نحوی که به ظاهر غبغب چانه داشته باشید.
 • وجود چربی‌های اضافه در زیر فک و روی گردن.
 • پیر شدن یا آسیب دیدن پوست گردن از نور خورشید.
 • شل شدگی و افتادن پوست گردن
لیفت گردن
لیفت گردن مناسب چه کسانی است؟

مهم‌ترین هدف از عمل لیفت گردن

۱. برطرف کردن چین‌وچروک

یکی از مواردی که موجب می‌شود افراد عمل زیبایی لیفت گردن را انتخاب کنند، وجود چین‌وچروک‌های متعدد است. این خطوط بسته به عوامل متعددی مانند افزایش سن، وراثت، شرایط محیطی و استرس و… به وجود می‌آیند. لیفت گردن کمک می‌کند تا با از بین بردن آن‌ها فرد احساس جوانی و زیباتر دیده شدن داشته باشد.

عمل لیفت گردن
مهم‌ترین هدف از عمل لیفت گردن چیست؟

۲. خداحافظی با غبغب

از طرفی انباشته شدن چربی‌های ناخواسته در ناحیه زیر گردن که به اصطلاح ایجاد غبغب می‌کند، می‌تواند ظاهر نامناسبی را در چهره فرد ایجاد کند، از این رو لیفت گردن با حذف رسوبات چربی اضافی باعث می‌شود تا صورت فرد لاغر‌تر و جذاب‌تر دیده شود.

۳. از بین بردن پوست اضافه و افتاده

در برخی افراد به دلیل کاهش یک‌باره وزن و یا افزایش سن، پوست حالت شل و افتاده را به خود می‌گیرد که می‌توان با کمک لیفت گردن آن را برطرف کرد.

علاوه بر موارد گفته شده، جراحی لیفت گردن برای پارامتر‌های دیگر مانند برداشتن و اصلاح فرم عضلات گردن و هم چنین اصلاح خط چانه و فک نیز استفاده می‌شود.

مزیت‌های حاصل از انجام لیفت گردن

 • افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت نفس
 • ایجاد ظاهری جوان
 • احساس شاداب و با طراوت بودن
 • توانایی در پوشیدن لباس‌های مورد دلخواه، دیگر لازم نیست گردن خود را با شال یا دستمال بپوشانید
 • استفاده از مواد آرایشی کمتر
لیفت گردن
مزیت‌های حاصل از انجام لیفت گردن

انواع لیفت گردن

لیفت گردن شامل چند نوع می‌شود که هر کدام می‌تواند یک گزینه برای شما که قصد انجام لیفت صورت یا لیفت گردن را دارید باشد. هر کدام از این گزینه‌ها با توجه به نیاز افراد و تشخیص دکتر قرار می‌گیرند. این روش‌ها به موارد زیر تقسیم می‌شوند.

انواع لیفت گردن
روش های انجام لیفت گردن
 1. لیفت گردن با روش‌های جراحی

لیپوساکشن: این روش بمنظور برداشتن چربی‌های اضافه در قسمت گردن استفاده می‌شود.

سرویکوپلاستی: این روش نیز بمنظور برداشتن پوست اضافه‌ی گردن و ثابت شدن بافت آن قسمت استفاده می‌شود.

پلاتیسماپلاستی: در این روش عضلات گردن یا برداشته یا سفت می‌شوند. نتیجه‌ی این عمل از بین رفتن خطوط گردن است.

2. لیفت غیر جراحی گردن

برخی از افراد به دلیل ترس از انجام روش‌های جراحی ممکن است برای برطرف کردن خطوط چین‌وچروک گردن خود روش‌های زیبایی بدون جراحی را انتخاب کنند. یکی از این روش‌ها بوتاکس است. جراح متخصص، بوتاکس را بر روی نوار‌های عمودی گردن تزریق می‌کند تا با شل کردن ماهیچه‌های عضلات آن بتواند روند تشکیل چین‌وچروک را به صورت موقت برای مدت زمانی متوقف کند.

3. لیفت گردن با لیزر

لیزر فرکشنال یکی دیگر از تکنیک‌های غیر جراحی درمانی برای لیفت گردن است. این روش موجب بهبود بخشیدن به بافت پوست می‌شود. پرکننده‌های پوستی تزریق شده در زیر پوست باعث می‌شوند تا حجم از دست رفته را به پوست بازگرداند و علاوه بر آن سلول‌های چربی را تجزیه و حذف کنند.

نکات مهم قبل از انجام لیفت گردن

انجام هر عمل جراحی نیاز به آماده‌سازی دارد. اولین اقدام برای انجام لیفت گردن مراجعه به جراح متخصص زیبایی و دریافت مشاوره است. در این جلسه پزشک معالج باید صادقانه در مورد مراحل کار، تکنیک‌های مختلف لیفت گردن و هم چنین خطرات و عوارض آن با بیمار صحبت کند تا او بتواند تصمیم‌گیری عاقلانه و صحیحی را داشته باشد.

جراحی لیفت گردن
نکات مهم قبل از انجام لیفت گردن
 • انجام آزمایش‌های مورد نیاز تجویز شده زیر نظر پزشک
 • متوقف کردن مصرف دارو‌های ضدالتهابی مانند آسپیرین، دارو‌های رقیق‌کننده خون و مکمل‌های گیاهی (این دارو‌ها احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند).
 • رعایت رژیم غذایی ارائه شده و پرهیز از مصرف غذا‌های خیلی چرب
 • عدم استعمال دخانیات

مراحل جراحی لیفت گردن

این جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود و مدت زمانی که به طول می‌انجامد با توجه به روش عمل متفاوت است. مراحل فرایند عمل لیفت گردن عبارت‌اند از:

۱. بیهوشی

این مرحله با استفاده از مواد بیهوشی انجام می‌شود.

۲. ایجاد برش

برش ایجاد شده برای جراحی لیفت گردن بسته به انتخاب تکنیک آن دارد. روش‌های متعددی برای انجام لیفت وجود دارند که با توجه به عوامل مختلف تعیین می‌شود. فاکتور‌هایی مانند میزان تغییر مورد درخواست بیمار، مقدار چربی و پوست اضافی ناحیه گردن و… از جمله مواردی هستند که در انتخاب نوع شیوه لیفت گردن نقش به سزایی دارند.

در این مرحله برش‌ها به دو صورت سنتی و یا ایجاد برش‌های محدود اجرا می‌شود. برش سنتی لیفت گردن از خط رویش مو شروع شده و به سمت پایین و اطراف گوش ادامه می‌یابد و به سمت مو‌های پشتی کشیده می‌شود. در این حالت بافت مورد نظر در ناحیه گردن جابجا شده و به سمت بالا کشیده می‌شود و سفتی را در ناحیه گردن ایجاد می‌کند.

نقش لیفت گردن در زیبایی
مراحل جراحی لیفت گردن

در روش برش‌های محدود، در اطراف گوش برش‌های کوتاه‌تری را ایجاد می‌کنند و در ادامه چربی و پوست اضافه را برداشته و ناحیه مورد نظر را به سمت بالا می‌کشند تا مقدار لیفت مورد نظر حاصل شود.

۳. بستن برش‌ها

پس از انجام جراحی لیفت گردن، برش‌ها با کمک چسب پوست و یا بخیه به یکدیگر وصل می‌شوند. جراح ماهر و با تجربه تمام تلاش خود را می‌کند تا به منظور جلوگیری از ایجاد ظاهری نامناسب، خطوط ناشی از برش‌ها را در خط مو و یا خطوط طبیعی گوش‌ها پنهان کند.

خطرات و عوارض جراحی لیفت گردن

لیفت گردن یکی از شیوه‌های جراحی زیبایی است که مشابه با سایر عمل‌ها شامل عوارض و خطرات احتمالی است. با این حال شما می‌توانید با انتخاب مرکز درمانی معتبر و تیم مراقبت پزشکی با تجربه میزان عوارض آن را کمتر کنید. کلینیک زیبایی ماه یکی از مراکز زیبایی تهران در منطقه پاسداران است که با بهره‌مندی از جراحان متخصص و دارای مهارت کافی به شما کمک می‌کند تا لیفت گردن را با حداقل خطرات انجام دهید.

برخی از عوارض و خطرات لیفت گردن عبارت‌اند از:

 • خونریزی و ایجاد عفونت
 • بی‌حسی یا تغییر احساس در پوست ناحیه مورد نظر و یا اطراف آن
 • احساس درد
 • کبودی و تورم طولانی مدت
 • وارد شدن آسیب به عصب‌های عضلانی بافت‌های مجاور مانند ضعف لب پایین
 • تشکیل هماتوم و تجمع مایع خونی
 • جای زخم و تشکیل بافت اسکار
 • ایجاد ترومبوز وریدی همراه با بیماری‌های قلبی و ریوی

بهبودی بعد از لیفت

این دوره زمانی به چند عامل بستگی دارد که برای هر بیمار متفاوت است. اما با این حال چند اصل مشترک در رابطه با تجربیات بعد از عمل وجود دارد که تقریباً برای هر بیماری اتفاق می‌افتد:

 • امکان دارد در چند روز اول بعد از جراحی کمی درد و ناراحتی حس شود، می‌توانید برای کاهش درد از مسکن‌ها زیر نظر پزشک خود استفاده کنید.
 • به وجود آمدن اندکی تورم و کبودی که چند روز طول می‌کشد تا به طور کامل از بین بروند.
 • برداشت پانسمان‌ها یک تا دو روز بعد از عمل
 • به منظور تخلیه مایعات جمع شده در محل عمل لوله‌های تخلیه قرار داده می‌شود که در روز دوم یا سوم بعد از عمل برداشته خواهند شد.

مراقبت‌های بعد از لیفت گردن

جراحی لیفت گردن
مراقبت هایی بعد از انجام لیفت گردن
 1. تورم و کبودی از جمله مواردی است که پس از جراحی لیفت گردن تشکیل می‌شود، برای کاهش میزان آن بهتر است سر خود را بالاتر از قلب نگه دارید تا میزان تورم کمتر شود و سر خود را بدون چرخش یا خم شدن گردن صاف نگه دارید.
 2. دقت داشته باشید به هیچ عنوان از کمپرس یخ بر روی گردن استفاده نکنید زیرا موجب انسداد جریان خون شده و ممکن است خطر مرگ را برای بیمار به همراه داشته باشد.
 3. هرگونه فعالیت شدید، اعم از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین ممنوع است.
 4. بهتر است توصیه‌های پزشک معالج خود را در مورد مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و دارو‌های ضد التهاب رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید.
 5. از پوشیدن لباس‌هایی که موجب می‌شود به خطوط برش فشار وارد شود، خودداری کنید.

نتایج حاصل از لیفت گردن

این نتایج بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده هستند. اما با این حال امکان دارد چندین هفته تا ماه طول بکشد تا ورم‌های به وجود آمده به طور کامل از بین بروند و نتایج نهایی آشکار شوند. اما به طور کلی می‌توان گفت این نتایج درازمدت و ماندگار خواهند بود. برای ثبت نتایج جراحی لیفت گردن، داشتن سبک زندگی سالم، محافظت خود از آفتاب و داشتن رژیم غذایی مناسب تأثیر به سزایی خواهد داشت.

نتایج حاصل از لیفت گردن
تاثیر لیفت گردن در زیبایی و جوانی

یادداشتی از کلینیک زیبایی ماه

لیفت گردن یکی از شیوه‌های جراحی زیبایی است که علائم قابل مشاهده پیری را در خط فک و گردن بهبود می‌بخشد. با این کار تنها چین‌وچروک ایجاد شده در اثر افزایش سن و سلول‌های چربی ناخواسته زیر لایه‌های پوست از بین خواهند رفت. لیفت گردن هیچ تأثیری بر توقف روند پیری نخواهد داشت.

کلینیک زیبایی ماه از جمله مراکز درمانی معتبر و ایمن است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز شرایطی را فراهم کرده تا شما بتوانید با خیال آسوده جراحی لیفت گردن را انجام دهید. وجود جراحان متخصص و برگزاری جلسات مشاوره رایگان به صورت حضوری و غیرحضوری از دیگر خدمات کلینیک زیبایی ماه است که موجب می‌شود Neck lift surgery با کمترین میزان عوارض انجام شود.

سوالات متداول جراحی لیفت گردن

بهترین کاندیدای جراحی لیفت گردن، چه افرادی هستند؟

بهترین کاندیدای جراحی لیفت گردن، افرادی با افتادگی زیاد و پوست نازک گردن هستند.

میزان ماندگاری لیفت گردن چقدر است؟

میزان ماندگاری لیفت گردن بسته به وضعیت پوستی فرد و نحوه مراقبت، متفاوت می باشد، اما معمولا 10 تا 15 سال ماندگار است.

آیا بیمه جراحی لیفت گردن را پوشش می دهد؟

لیفت گردن یک عمل جراحی زیبایی محسوب می شود و تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بهمن ادهم
دکتر بهمن ادهم

متخصص پوست ، مو و زیبایی صورت از کانادا

مقالات مرتبط

لیپولیز ران

لیپولیز ران

همه چیز درباره لیپولیز ران روش لاغری با لیپولیز یکی از روش های لاغری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه مردم قرار

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *