جراحی زیبایی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست

لابیاپلاستی چیست؟

اگر ظاهر لابیا شما را آزار می‌دهد یا هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ یا انجام برخی فعالیت‌های بدنی مانند دویدن و یا در رابطه جنسی خود احساس ناراحتی می‌کنید، عمل زیبایی لابیا پلاستی می‌تواند گزینه‌ای باشد که برای شما مفید است و  باید در نظر بگیرید. لابیاپلاستی یکی از تکنیک‌های جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه حجم لابیا در اطراف واژن است.

این جراحی به منظور بهبود ظاهر لابیا و کاهش حجم و  سایز لابیا مینور (بافت‌های داخلی اندام تناسلی زنانه) انجام می‌شود. این کار برای هم سطح نمودن لابیا مینور با لابیا ماژورا (قسمت بیرونی اندام تناسلی زنانه) با استفاده از روش‌های مختلف بسته به نظر پزشک و وضعیت بیمار انجام می‌شود.

دوره نقاهت 10 روزه
نوع بی حسی موضعی

لابیاپلاستی چیست

مراکز درمانی معتبر مانند کلینیک زیبایی ماه این عمل زیبایی را با استفاده از جدیدترین متد‌های روز دنیا و تجهیزات مناسب برای مراجعین همراه با خدمات مراقبتی ارائه می‌دهند.

دلایل انجام لابیاپلاستی

انجام لابیاپلاستی می‌تواند به دلایل مختلف فیزیکی و زیباسازی توسط متخصص  صورت گیرد. زایمان، افزایش سن، فعالیت جنسی و مسائل ژنتیکی از جمله دلایلی هستند که زنان انجام لابیاپلاستی را انتخاب می‌کنند. می‌توان علل انجام لابیاپلاستی را به صورت زیر بیان کرد:

دلایل پزشکی و فیزیکی انجام لابیاپلاستی

بافت اضافی لب‌ها می‌تواند در حین انجام فعالیت‌های بدنی مانند دوچرخه سواری یا دویدن، ورزش کردن و یا در طول رابطه جنسی، پیچ خورده، بچرخد، نیشگون بگیرد یا کشیده شود و این یک احساس درد و ناراحتی را به وجود می‌آورد. به همین علت کاهش اندازه لب‌های کوچک به نحوی که از لبه‌های لابیا بزرگ بیرون نزند با عمل زیبایی لابیاپلاستی می‌تواند درد را کاهش دهد. بافت اضافی می‌تواند، پاکسازی و رعایت بهداشت در منطقه واژن را دشوارتر کرده و باقی ماندن باکتری‌ها در جای خود منجر به ایجاد عفونت در دستگاه ادراری شود، به همین جهت برای بهبود سلامت و بهداشت انجام لابیاپلاستی ضروری می‌شود.

دلایل زیبایی و احساسی انجام لابیاپلاستی

 • بازگرداندن ظاهر زیبا و جوان‌تر پس از زایمان و هم چنین افزایش سن
 • برای کاهش عدم تقارن لابیا کوچک یا لابیا بزرگ، زمانی که یک طرف بلندتر از سمت دیگر باشد و این موجب شود دو طرف شکل متفاوتی با هم داشته باشند.
 • افزایش اعتماد به نفس در جهت از بین بردن خطوط بصری، برآمدگی یا ظاهر نامناسب به اصطلاح پنجه شتر در هنگام استفاده از شلوار و ساپورت
 • کاهش احساس درد و افزایش لذت در برقراری رابطه جنسی

دلایل انجام لابیاپلاستی

دلایل بزرگ شدن اندازه لابیا

دستگاه تناسلی خارجی یک زن در مجموع به عنوان واله شناخته می‌شود. این شامل لب‌های بزرگ (لب‌های خارجی)، لب‌های کوچک (لب‌های داخلی)، کلیتوریس، مجرای ادرار و واژن است. اندازه، شکل و رنگ لب‌های داخلی زنان بسیار متفاوت است. یکی معمولاً بزرگتر از دیگری است. ممکن است توسط لب‌های خارجی پنهان شوند، یا قابل مشاهده باشند، و ممکن است با تحریک جنسی بزرگتر شوند، گاهی اوقات دو یا سه برابر قطر معمول آن‌ها.

دلایل متعددی برای بزرگ شدن لابیا در دستگاه تناسلی بانوان وجود دارند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • افزایش سن
 • پیدایش یائسگی و تغییرات هورمونی که موجب می‌شود تا بافت لابیا بزرگ نازک شده و همین باعث می شود تا لابیا کوچک از لابیا بزرگ بیرون بزند.
 • بارداری و زایمان
 • تغییرات ایجاد شده در وزن افراد
 • مسائل ژنتیکی

لابیاپلاستی

روش‌های جوانسازی واژن

هر دو روش جراحی و غیر جراحی، می‌توانند زیر چتر “جوان‌سازی واژن” قرار گیرند. با این حال، روش جوان‌سازی واژن که بیشتر اوقات انجام می‌شود به عنوان لابیاپلاستی شناخته می‌شود، این یک روش درمانی است که به منظور کاهش طول لب مینورا، لب بزرگ یا هر دو انجام می‌شود.

اندازه و شکل لب‌ها در خانم‌ها متفاوت است و گرچه از کشش فوق‌العاده‌ای برخوردار است، اما دو عامل اصلی در طولانی‌تر شدن یا شروع به آویزان شدن لب‌ها وجود دارد که زایمان و افزایش سن می‌باشد. زایمان‌های متعدد می‌تواند عضلات واژن را خسته کند، به طوری که هر بار که لب‌ها کشیده می‌شوند، توانایی برگشتن به شکل قبلی را دارند. هدف از جراحی کوتاه کردن لابیا، تسکین درد و ناراحتی، در عین حال بازگرداندن عملکرد و ظاهر واژن است.

روش‌های لابیاپلاستی

نحوه انجام لابیاپلاستی

در ابتدا، یک روش واحد و البته محبوب برای لابیاپلاستی وجود داشت. اما به مرور زمان و با ورود فناوری به عرصه پزشکی و پیشرفت در تکنیک‌ها و تجهیزات محتلف، روش‌های تکامل یافته متعددی ایجاد شد.

1- روش اصلاح

در این نوع روش زیبایی از  لابیاپلاستی، قسمت اضافی لابیا مینور برداشته شده و بخیه‌زده می‌شود تا با لابیا بزرگ متقارن شود. این شیوه یک تکنیک اصلی به شمار می رود  و اجرای آن طبیعی‌ترین است و یکی از پرکاربردترین روش‌های لابیاپلاستی بین جراحان شناخته می‌شود.

2- روش گوه

در این تکنیک، یک گوه با ضخامت جزئی از ضخیم‌ترین قسمت لابیا مینور برداشته می‌شود. زیر مخاط (بافت لایه زیر غشای مخاطی) باید با برداشتن ضخامت جزئی دست نخورده باقی بماند. استفاده از این روش موجب حفظ لبه‌های چروکیده شده و ظاهری طبیعی‌تر را به واژن می‌دهد.

در صورتی که عمل جراحی برای کاهش لابیا ماژور باشد، قسمت داخلی هر لبی از لابیا مازور نیز می‌تواند ربداشته شود.

3- روش بزرگ کردن

یکی دیگر از تکنیک‌های لابیاپلاستی، بزرگ کردن لابیا ماژور است. در این روش، جراح مقدار کمی چربی را از ناحیه دیگری از بدن مانند شکم یا ران با استفاده‌ از لیپوساکشن جدا کرده و بافت چربی را به لب بزرگ شما تزریق می‌کند. علاوه بر این تزریق اسیدهیالورونیک به لابیا ماژور هم می‌تواند جایگزین تزریق چربی باشد.

لابیاپلاستی

خطرات یا مشکلات احتمالی

مانند هر عمل جراحی، لابیاپلاستی خطرات زیادی دارد، اما بسیار کم است. بیشتر عوارض جانبی بعد از جراحی موقتی است و ممکن است شامل تورم، کبودی یا خونریزی سبک باشد. از آنجا که هر بیمار متفاوت است، عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • برداشتن بیش از حد
 • نتایج نامتقارن
 • جای زخم
 • خشکی واژن
 • از دست دادن احساس
 • درد هنگام مقاربت

تیم پزشکی و مراقبتی ما در کلینیک زیبایی ماه تمام تلاش خود را می‌کنند تا مراجعین با کمترین میزان عوارض و خطرات احتمالی عمل لابیاپلاستی را انجام داده و از نتایج به دست آمده رضایت کافی را داشته باشند.

مشکلات لابیاپلاستی

مراقبت‌های بعد از عمل

با توجه به اینکه ناحیه تناسلی بانوان بسایر حساس است و به طور کلی نیاز به مراقبت مناسب دارد. بنابراین هنگام انجام عملی مانند لابیاپلاستی، دستورالعمل‌هایی بعد از عمل وجود دارد که باید قبل از عمل نسبت به آن‌ها آگاهی کافی داشته باشید.

 • به منظور کاهش درد و التهاب استفاده از آنتی بیوتیک‌ها قرص‌های ضد درد تجویز شده توسط پزشک لازم است.
 • تورم بعد لابیاپلاستی وجود دارد که با کمپرس سرد روی ناحیه به مدت سه روز می‌توان آن را کاهش داد.
 • بعد جراحی لابیاپلاستی بهتر است دو روز از حمام کردن خودداری کنید.
 • از دوش گرفتن طولانی مدت پرهیز کرده و بعد از هر بار شستن زخم، آن را خشک کنید.
 • از رفتن به استخر و جکوزی تا بهبودی کامل زخم و بخیه جدا خودداری کنید.
 • هرگونه فعالیت سنگین حداقل تا یکماه بعد از عمل ممنوع می‌باشد.
 • انجام فعالیت‌های بدنی مانند دویدن، دوچرخه سواری، ورزش کردن و… به مدت ۴ تا ۶ هفته ممنوع است.
 • استفاده از لباس‌های زیر تنگ و چسبان برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک در محل زخم ممنوع است.
 • با رژیم غذایی مناسب از یبوست و احتمال فشار آمدن به زخم جلوگیری کنید.
 • تا دو ماه بعد از جراحی از برقرار کردن رابطه جنسی خودداری نمایید.

ویزیت اولیه بعد از جراحی لابیاپلاستی توسط جراح در اولین هفته پس از جراحی برای بیمار توصیه می‌شود. در صورت ابتلا به هماتوم، تجمع خون خارج از سیستم عروقی مربوط (وریدی و شریانی) به وی توصیه می‌شود که به پزشک معالج جهت مشاوره مراجعه کند.

مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی

آیا می‌توان لابیاپلاستی را با واژینوپلاستی انجام داد؟

شما می‌توانید عمل‌های جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را همزمان با هم انجام دهید. با توجه به این مورد مدت زمان عمل جراحی و هزینه شما بیشتر خواهد شد. به علاوه دوره نقاهت بعد از عمل نیز کمی طولانی‌تر شده و به یک هفته استراحت بیشتر نیاز خواهید داشت.

آیا می‌توان لابیاپلاستی را با واژینوپلاستی انجام داد؟

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی بسته به نوع عمل جراحی (کاهش یا افزایش لابیا یا متقارن‌سازی آن‌ها) می‌تواند متغیر باشد. در این نوع عمل با توجه به میزان بافت اضافه که نیاز است برداشته شود جهت کوچک کردن و متقارن‌سازی و یا مقدار چربی یا مواد تزریق شده برای بزرگ شدن لابیا، قیمت‌گذاری می‌شود. علاوه بر این هزینه‌های دیگری مانند دستمزد جراح، انتخاب مرکز درمانی با توجه به موقعیت جغرافیایی، هزینه‌های بیهوشی، لباس و… نیز در تعیین هزینه لابیاپلاستی نقش مؤثری خواهند داشت.

هزینه لابیاپلاستی

لابیاپلاستی و کلینیک زیبایی ماه

لابیاپلاستی مزایای عملکردی و زیبایی متعددی دارد. اکثر بانوان برای کاهش لب‌های اضافی در ناحیه تناسلی خود که می‌تواند دچار پیچ خوردگی، چرخیدن یا شکیدگی شوند، عمل زیبایی لابیاپلاستی را انتخاب می‌کنند. چنانچه شما هم قصد انجام این کار را دارید می‌توانید با مراجعه به مرکز درمانی کلینیک زیبایی ماه و دریافت مشاوره از جراحان متخصص و مجرب ما، زیر نظر پزشک و بدون نگرانی این عمل زیبایی را انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بهمن ادهم
دکتر بهمن ادهم

متخصص پوست ، مو و زیبایی صورت از کانادا

مقالات مرتبط

لیپولیز ران

لیپولیز ران

همه چیز درباره لیپولیز ران روش لاغری با لیپولیز یکی از روش های لاغری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه مردم قرار

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *