جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی

دلایل ایجاد ژنیکوماستی؟

رشد و بزرگ شدن بافت سینه در مردان به دلایل مختلف ایجاد می‌شود که ممکن است موجب ایجاد ناراحتی و مشکلات روحی در فرد شود. ژنیکوماستی یک بیماری برای پسران و مردان به حساب می‌آید که قابل درمان بوده و هیچ جای نگرانی برای فرد وجود ندارد. این بیماری در افراد با رده‌های سنی مختلف ایجاد می‌شود.
دوره نقاهت 1 هفته
نوع بی هوشی عمومی

یکی از دلایل عمده ژنیکوماستی، عدم تعادل در هورمون‌های بدن است. این مشکل موجب می‌شود تا بافت سینه آقایان مانند زنان رشد پیدا کرده و با کاهش میزان اعتماد به نفس در فرد، مشکلات روحی و روانی را ایجاد می‌کند. یکی از راه‌های درمانی آن استفاده از جراحی ژنیکوماستی یا کوچک کردن سینه مردان است که در این مقاله از کلینیک زیبایی ماه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

دلایل جراحی ژنیکوماستی

 

جراحی ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی چیست؟ هرگاه بافت غده‌ای سینه پسران و مردان دچار تکثیر خوش‌خیم شود ژنیکوماستی ایجاد می‌شود. در این حالت سینه‌ها بزرگ‌تر شده به نحوی که به صورت ناهموار رشد می‌کنند. این بیماری در موارد بسیاری در پسران نوجوان و جوان که دچار تغییرات هورمونی در دوران بلوغ شده‌اند ایجاد می‌شود. در برخی موارد نوزادان تازه متولد شده و یا مردان دارای سن بالا به بیماری ژنیکوماستی مبتلا می‌شوند.

هرگاه هورمون‌های تستوسترون (هورمون مردانه) و استروژن (هورمون زنانه) دچار اختلال شوند و میزان تعادل این دو به هم بریزد، فرد دچار ژنیکوماستی می‌شود. این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که در آن بافت سینه مردان بزرگ‌تر از اندازه استاندارد آن می‌شوند.

در حالت کلی بافت سینه مردان دارای مقداری بافت و توده چربی است اما با افزایش میزان سطح استروژن و پروژسترون میزان تکثیر بیشتر شده و رشد غیر عادی سینه را موجب می‌شود. علاوه بر این افراد با مشکلات دیگری مانند افتادگی سینه و کشیدگی آرئول (تشکیل پوست تیره اطراف نوک سینه) نیز مواجه می‌شوند.

جراحی ژنیکوماستی چیست؟

 

عوامل افزایش رشد سینه در مردان

عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی، افزایش وزن، ژنتیک، سو تغذیه، بیماری های کبدی و کلیوی، مصرف برخی داروها، استفاده از مخدرها، شیمی درمانی، مشروبات الکلی و … باعث تشدید وضعیت رشد سینه در آقایان می شود.

علائم ژنیکوماستی

در بسیاری از پسران تازه متولد شده، نوجوان و در سن بلوغ و یا مردان بالای 50 سال با افزایش سن و اضافه وزن بیماری ژنیکوماستی به دلیل عدم تعادل بین هورمون‌ها ایجاد می‌شود. از جمله علائمی که فرد متوجه خواهد شد به این بیماری مبتلا شده است عبارت‌اند از:

 • ایجاد بافت اضافه یا توده چربی در اطراف نوک سینه
 • احساس درد و ناراحتی در بافت سینه در برخی موارد
 • رشد ناهموار سینه‌ها در اثر رشد بی‌رویه بافت غده‌ای
 • درگیر شدن یکی از سینه‌ها یا هر دو
 • بررسی سطح هورمون در آزمایش خون
 • خارج شدن ترشحات از نوک سینه‌ها
 • تشکیل پوست اضافه در سینه
 • افتادگی یا شل شدن سینه‌ها
 • افزایش قطر آرئول (تیرگی اطراف نوک سینه)

نشانه ها و علائم بیماری ژنیکوماستی

 

پس از مشاهده علائم بالا، لازم است تا فرد در کمترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نماید. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک زیبایی ماه و مراجعه به متخصصان این مرکز پزشکی از روش‌های درمانی به روز با استفاده از دستگاه‌های نوین علم پزشکی استفاده نمایید.

عوارض و مشکلات بعد از عمل

پس از عمل جراحی ممکن است در قسمت مورد نظر یا همان بافت سینه، تورم ایجاد شود که پس از گذشت مدت زمانی برطرف شده و خطوط برش محو می‌شوند. ممکن است خطوط برش به مدت 3 الی 6 ماه قابل دیدن باشند.

با توجه به اینکه درمان جراحی ژنیکوماستی نیاز به ایجاد برش بر روی بدن دارد، می‌تواند پس از انجام عمل جراحی، زخم‌ها به صورت اسکار تا مدت‌ها باقی بمانند. اسکار ایجاد شده به صورت دائمی هستند هرچند برش‌ها در خطوط طبیعی سینه انجام شده باشد و این خطوط محو شده باشد باز هم می‌تواند در برخی موارد ردی از خود به جا گذارد. علاوه بر موارد ذکر شده، عمل ژنیکوماستی با مشکلاتی مواجه است. این عوارض و مشکلات عبارت‌اند از:

 • مشکلات ترمیم زخم
 • از بین رفتن حس نوک پستان
 • خونریزی داخلی یا هماتوم (پس از 24 ساعت اتفاق می‌افتد)
 • ایجاد تورم، کبودی یا توده
 • عفونت
 • خونریزی بیش از اندازه
 • تشکیل لخته خون در ورید‌های عمیق
 • نمودار شدن آلرژی به مواد بیهوشی

گروه‌های حمایتی و پزشکان معالج مرکز درمانی کلینیک زیبایی ماه، همواره در تمامی مراحل عمل و پس از آن با ارائه خدمات به شما این اطمینان را می‌دهند تا بدون اضطراب و دلهره، بتوانید این عمل را انجام دهید.

gynecomastia surgery.10

 

مزایای عمل ژنیکوماستی

فرد بیمار با مراجعه به جراح و ارائه سابقه پزشکی و سلامتی خود می‌تواند پس از معاینه فیزیکی انجام شده روش درمانی جراحی ژنیکوماستی را اجرا نماید. پس از انجام سونوگرافی برای مشاهده تصاویر دقیق‌تر از رشد سینه‌ها و ماموگرافی برای بررسی رشد یا تغییرات غیر عادی در بافت پستان، پزشک معالج روش درمانی استفاده از دارو‌های تنظیم عدم تعادل هورمون را در مرحله اول انتخاب می‌کند چنانچه بهبودی در فرد حاصل نشود و خطر بزرگ شدن سینه وجود داشته باشد، روش جراحی ژنیکوماستی با هدف برداشتن بافت اضافه چربی سینه پیشنهاد داده می‌شود.

جراحی ژنیکوماستی باعث می‌شود تا اندازه سینه مردان کاهش پیدا کند و هم چنین سینه آن‌ها صاف شده و خطوط قفسه سینه اضافه شوند. از نظر فنی این نوع عمل جراحی ماماپلاستی نامیده می‌شود. این عمل با استفاده از تکنیک لیپوساکشن ، قسمت عمده‌ای از بافت چربی اضافه ایجاد شده در سینه را برمی‌دارد. علاوه بر این با کمک تکنیک اکسیزیون می‌توان بافت غده سینه یا پوست اضافه را برداشته تا قسمت نوک پستان یا آرئول شکل طبیعی به خود بگیرد.

مزایای جراحی ژنیکوماستی در مردان

 

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

در طول مدت زمان بهبودی جراحی ژنیکوماستی، پزشک معالج از بانداژ و پانسمان‌هایی بر روی برش‌ها به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت استفاده می‌کند. پس از گذشت 1 الی 2 هفته بخیه‌ها حل شده یا برداشته می‌شوند. استفاده از یک باند کشی یا لباس حمایتی میزان تورم را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بهتر است به مدت 1 الی 2 هفته به صورت شبانه‌روز از این لباس فشرده کش‌دار استفاده کنید. این لباس به جهت حمایت از سینه‌ها در حین بهبودی کاربرد دارد.

ممکن است پزشک معالج پس از انجام عمل به منظور دفع و تخلیه مایع خونی جمع شده در زیر پوست از یک لوله کوچک یا نازک به صورت موقت استفاده نماید. مراقبین سلامت در مرکز درمانی کلینیک زیبایی ماه در تمامی مراحل درمانی همراه شما خواهند بود تا بدون استرس و نگرانی دوران نقاهت و بعد از عمل خود را سپری نمایید.

 

پزشک معالج شما دستورالعمل‌های خاصی را شامل نحوه مراقبت از محل جراحی و دارو‌هایی برای اعمال یا مصرف به صورت خوراکی به منظور بهبودی و کاهش احتمال عفونت به شما می‌دهد تا روند بهبودی را در کمترین زمان ممکن و بدون نگرانی داشته باشید. در بسیاری از موارد نتایج جراحی ژنیکوماستی به صورت دائمی است اما بهتر ست برای حفظ نتیجه نهایی، از مصرف دارو‌های خاصی که موجب افزایش وزن یا ایتروئید‌ها می‌شوند و یا مواردی که در حالت کلی باعث می‌شوند تا با اضافه وزن مواجه شوید، پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی ژنیکوماستی

چنانچه پس از عمل جراحی به منزل مراجعه نمودید بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید. اگر دچار تنگی نفس، درد در قفسه سینه یا ضربان غیر معمول قلب شدید فوراً با مراجعه به مرکز کلینیک زیبایی ماه حتماً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. به منظور جلوگیری از ایجاد تورم و باز شدن محل برش‌ها، از حرکت‌های اضافه و بیش از اندازه خودداری کنید. پیشنهاد می‌شود به مدت 3 هفته پس از عمل جراحی از انجام حرکات کششی، ورزش‌های سخت و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید. 6 هفته زمان می‌برد تا بتوانید به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

مراقبت های قبل از ژنیکوماستی

 • اگر وزن بالایی دارید حتما آنرا کاهش داده و به وزن تعادل برسانید.
 • آزمایش‌ها توصیه شده مانند آزمایش خون، ماموگرافی و … را قبل از جراحی انجام دهید.
 • از یک ماه قبل از جراحی مصرف سیگار و الکل ممنوع میباشد.
 • پزشک خود را از تمامی بیماری ها، حساسیت ها و داروهایی که مصرف میکنید مطلع سازید.
 • از مصرف موادی که باعث لخته شدن خون و یا تاثیر منفی در بیهوشی می شود خودداری کنید.

مراقبت های قبل از ژنیکوماستی

مدت زمان عمل و هزینه ژنیکوماستی

هزینه عمل جراحی ژنیکوماستی بسته به نوع مرکز درمانی که انتخاب می‌شود می‌تواند متفاوت باشد. در کلینیک زیبایی ماه شما می‌توانید انجام جراحی ژنیکوماستی را با بهترین قیمت و هزینه‌های جانبی انجام دهید. هزینه این عمل شامل هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی، آزمایش‌های پزشکی به منظور تشخیص و معاینه، هزینه لباس بعد از جراحی، نسخه‌های دارویی و میزان حق‌الزحمه جراح است.

مقدار هر یک از هزینه‌های بالا بسته به نوع مرکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی، موقعیت جغرافیایی کلینیک و انتخاب جراح دارای بورد مخصوص این عمل دارد. بسیاری از طرح‌های بیمه درمانی، عمل ژنیکوماستی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و شما باید هزینه‌ها را به صورت آزاد پرداخت نمایید. در کلینیک زیبایی ماه متخصصین این امکان را به بیماران میدهند تا بیمارستان مقصد برای جراحی را از بین چند بیمارستان مطرح تهران خودشان انتخاب کنند.

مدت زمان درمان ژنیکوماستی

 

ژنیکوماستی درمان سینه زنانه در مردان

هرگاه پسران یا مردان در ناحیه بافت سینه با یک توده یا سفتی غیر طبیعی مواجه شوند، بیماری ژنیکوماستی رخ داده است. در حالت کلی ژنیکوماستی در اثر بزرگ شدن خوش‌خیم سینه مردانه به دلیل ایجاد عدم تعادل در هورمون‌های استروژن و تستوسترون به وجود می‌آید. این ضایعه ممکن است در نوزادان، نوجوانان و مردان مسن ایجاد شود.

استفاده از انواع دارو‌های تجویز شده از جانب پزشک در بسیاری موارد در بهبود و کاهش افتادگی و رشد بی‌رویه بافت سینه مؤثر نخواهد بود و با قطع دارو‌های کمک‌کننده ممکن است بیماری بازگشت داشته باشد. به همین دلیل پزشک عمل جراحی ژنیکوماستی را پیشنهاد می‌دهد که پس از بررسی‌های لازم انجام می‌شود. کلینیک زیبایی ماه مفتخر است با به کارگیری پزشکان با تجربه در این امر و بهره‌مندی از دستگاه‌ها و ابزار مخصوص، عمل جراحی ژنیکوماستی را بدون درد و با ارائه خدمات قبل و بعد از جراحی انجام دهد.

راه های درمان ژنیکوماستی

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

 • خون ریزی
 • لخته شدن خون یا هماتوم
 • عدم تقارن سینه ها
 • عفونت
 • تغییر حس نوک پستان
 • از بین رفتن بافت چربی در سینه

ژنیکوماستی برای افرادی که مدتی دارو مصرف کرده اند اما در روند درمانشان تاثیری ندیدند و یا به دلیل بافت متناقض پستان و درد در آن ناحیه احساس ناراحتی دارند بسیار مناسب است .

عوارض ژنیکوماستی

سوالات متداول جراحی ژنیکوماستی

آیا عمل جراحی ژنیکوماستی دردناک است؟

جراحی ژنیکوماستی معمولاً دوره بهبودی نسبتاً ملایمی دارد. ممکن است در روز های اول پس از جراحی احساس درد کنید، اما درد معمولاً کم است.

امکان رشد ژنیکوماستی بعد از جراحی وجود دارد؟

نتیجه جراحی ژنیکوماستی دائمی است و در بیشتر مواقع بازگشت وجود ندارد.

آیا جراحی ژنیکوماستی شامل بیمه می شود؟

عمل کوچک کردن سینه در آقایان یک جراحی زیبایی محسوب می شود و جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمیگیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بهمن ادهم
دکتر بهمن ادهم

متخصص پوست ، مو و زیبایی صورت از کانادا

مقالات مرتبط

لیپولیز ران

لیپولیز ران

همه چیز درباره لیپولیز ران روش لاغری با لیپولیز یکی از روش های لاغری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه مردم قرار

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *