بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی
آنچه در این مقاله می‌خوانید نمایش

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که افتادگی پلک را ترمیم می‌کند و ممکن است شامل برداشتن پوست، ماهیچه و چربی اضافی باشد. با افزایش سن، پلک‌های شما کشیده می‌شود و ماهیچه‌های حمایت کننده از آن‌ها ضعیف می‌شوند. در نتیجه، چربی اضافی ممکن است در بالا و زیر پلک شما جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک‌های فوقانی و قسمت زیر چشم شما شود.

دوره نفاهت 10 روزه
نوع بی هوشی موصعی

این مشکل علاوه بر این که شما را مسن‌ تر نشان می‌دهد، افتادگی شدید پوست اطراف چشم‌ها می‌تواند دید جانبی (دید محیطی) به ‌ویژه قسمت‌های فوقانی و بیرونی میدان دید شما را کاهش دهد. بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات را از بین ببرد و چشمان شما را جوان تر و زیباتر نشان دهد. برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر، دریابید که به طور واقع بینانه چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید و مزایا و خطرات بلفاروپلاستی را بررسی کنید.

اگر از به دنبال کلینیکی مطمئن برای بلفاروپلاستی هستید و در مناطق دولت، دروس، نیاوران، جلفا، شهرک غرب، پاسداران، اختیاریه و… زندگی می‌کنید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک زیبایی ماه با استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن ما، بلفاروپلاستی خود را انجام دهید. با کلینیک زیبایی ماه همراه شوید تا به طور موشکافانه‌ای به بررسی رینوپلاستی بپردازیم.

بلفاروپلاستی

چرا بلفاروپلاستی (جراحی پلک) انجام می‌دهیم؟

اگر افتادگی پلک مانع از باز شدن کامل چشم‌ها یا پایین کشیدن پلک‌های پایین می‌شود، می‌توانید برای حل مشکل بلفاروپلاستی را در نظر بگیرید. برداشتن بافت اضافی از پلک بالایی می تواند بینایی شما را بهبود بخشد. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین می تواند چشمان شما را زیباتر نشان دهد.

این جراحی معمولاً به دلایل زیبایی انجام می شود. همچنین یک روش موثر برای بهبود بینایی در افراد مسن است که افتادگی پلک های فوقانی مانع از بینایی آنها می شود. لیفت چشم از سیاهی زیر چشم، پای کلاغ یا سایر چروک های صورت خلاص نخواهد شد. این کار اغلب بهمراه روش های دیگر مانند لیزر، روکش سطح، تزریق مواد پرکننده یا لیفت پیشانی و لیفت شقیقه انجام می شود.

بلفاروپلاستی ممکن است برای حل یکی از گزینه های زیر باشد:

 1. بلفاروپلاستی برای افتادگی پلک بالایی
 2. بلفاروپلاستی  پوست اضافی پلک‌های فوقانی که بینایی محیطی شما را مختل می کند
 3. بلفاروپلاستی پوست اضافی در پلک پایین
 4. بلفاروپلاستی کیسه‌های زیر چشم شما

کاندیدای بلفاروپلاستی

بهترین کاندیدها برای لیفت چشم افرادی هستند که از سلامت خوبی برخوردار هستند و ایده‌ای واقع بینانه از آنچه می خواهند دارند. اکثر آنها 35 سال یا بیشتر هستند، اما اگر پلک‌های بزرگ و شُل یا افتادگی پلک در خانواده شما وجود دارد، ممکن است تصمیم بگیرید که جراحی را زودتر انجام دهید.

جراحی پلک می‌تواند ظاهر شما را بهبود بخشد و به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. با این حال، ممکن است به ظاهر ایده آل شما منجر نشود یا ساختار صورت شما را تغییر ندهد. قبل از اینکه تصمیم به عمل جراحی بگیرید، به اهداف خود فکر کنید و آن‌ها را با جراح خود در میان بگذارید. ممکن است همزمان بلفاروپلاستی با عمل دیگری مانند لیفت ابرو، لیفت صورت یا لایه برداری پوست، انجام شود.

بلفاروپلاستی

آیا بلفاروپلاستی توسط بیمه پوشش داده می‌شود؟

پوشش بیمه ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا جراحی شرایطی را که بینایی را مختل می کند ترمیم می کند یا خیر. اگر جراحی را فقط برای بهبود ظاهر خود انجام دهید، احتمالاً هزینه آن توسط بیمه پوشش داده نخواهد شد. بلفاروپلاستی پلک پایین تقریباً همیشه فقط به دلایل زیبایی انجام می شود.

چگونه برای بلفاروپلاستی آماده شویم؟

قبل از برنامه ریزی برای بلفاروپلاستی، با متخصصین کلینیک زیبایی ماه واقع در اختیاریه ملاقات خواهید کرد تا در موارد زیر با شما صحبت شود:

سابقه پزشکی شما

 جراح شما سوالاتی در مورد جراحی های قبلی و شرایط گذشته یا فعلی مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت می‌پرسد. پزشک همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر خواهد پرسید.

انتظارات شما

بحث صادقانه در مورد امیدها و انگیزه شما برای جراحی بلفاروپلاستی به ایجاد زمینه برای یک نتیجه رضایت بخش کمک می‌کند. جراح شما با شما صحبت خواهد کرد که آیا این روش احتمالاً برای شما خوب جواب می‌دهد یا خیر.

قبل از جراحی بلفاروپلاستی

 1. معاینه فیزیکی: جراح شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که ممکن است شامل آزمایش تولید اشک شما و اندازه گیری قسمت هایی از پلک شما باشد.
 2. معاینه بینایی چشم: پزشک چشم‌های شما را معاینه می‌کند و بینایی شما از جمله بینایی محیطی را آزمایش می‌کند.
 3. عکاسی از پلک: از چشمان شما از زوایای مختلف عکس گرفته می‌شود. این عکس‌ها به برنامه ریزی جراحی، ارزیابی اثرات فوری و بلندمدت آن کمک می کند.

همچنین از شما خواسته می شود که:

مصرف وارفارین (Coumadin، Jantoven)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران)، ناپروکسن سدیم (Aleve، دیگران)، ناپروکسن (Naprosyn) و هر دارو یا مکمل گیاهی دیگر مرتبط با افزایش خونریزی را متوقف کنید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت قبل از جراحی نیاز به قطع مصرف این داروها دارید. فقط داروهای مورد تایید جراح خود را مصرف کنید. چند هفته قبل از جراحی بلفاروپلاستی، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن می‌تواند توانایی شما را برای بهبودی پس از جراحی کاهش دهد. برنامه ریزی کنید که کسی برای اولین شب پس از بازگشت به خانه از عمل جراحی کنار شما بماند.

بلفاروپلاستی

انتظارات بعد از جراحی پلک

قبل از عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی معمولاً در یک محیط کلینیکی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. جراح شما داروهای بی حس کننده را به پلک‌های شما تزریق می‌کند و داروهای داخل وریدی برای کمک به آرامش شما تجویز می‌کند.

در طول انجام بلفاروپلاستی

اگر پلک بالایی و پایینی خود را جراحی می‌کنید، جراح معمولاً ابتدا روی پلک بالایی شما کار می‌کند. او در امتداد چین پلک برش می‌دهد، مقداری پوست، ماهیچه و احتمالاً چربی اضافی را برمی‌دارد و برش را می‌بندد. در پلک پایینی، جراح برشی را درست زیر مژه ها در چین طبیعی چشم شما یا داخل پلک پایین ایجاد می‌کند. او چربی اضافی، ماهیچه ها و پوست افتاده را برداشته یا دوباره توزیع می‌کند و برش را می بندد. اگر پلک بالایی شما نزدیک مردمک شما افتاده است، جراح شما ممکن است بلفاروپلاستی را با روشی به نام پتوز (TOE-sis) انجام دهد که حمایت بیشتری از عضله ابرو می کند.

بعد از عمل بلفاروپلاستی

پس از جراحی، شما مدتی را در اتاق ریکاوری می‌گذرانید، جایی که از نظر عوارض تحت نظر قرار می گیرید. می‌توانید بعد از آن روز، کلینیک را برای بهبودی در خانه، ترک کنید.

پس از جراحی ممکن است موارد زیر را به طور موقت تجربه کنید:

 • تاری دید ناشی از پماد روان کننده ای که روی چشمان شما استفاده می شود
 • اشک چشم
 • حساسیت به نور
 • دوبینی
 • پلک های پف کرده و بی حس
 • تورم و کبودی شبیه به سیاهی چشم
 • درد یا ناراحتی

عمل جراحی بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • برای مدتی در خانه استراحت کنید.
 • برای کاهش تورم و التهاب از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از قطره چشمی یا پماد تجویز شده استفاده نمایید.
 • از مصرف دخانیات در این مدت بپرهیزید.
 • به مدت 10 روز پس از عمل جراحی زیبایی بلفاروپلاستی از فعالیت های ورزشی به دور باشید و اجسام سنگین نیز بلند نکنید.
 • محافاظت از چشم در برابر نور خورشید و باد با کرم های ضد آفتاب و عینک های آفتابی تیره را فراموش نکنید.
 • اگر از لنز طبی استفاده می کنید باید حتما برای مدتی استفاده از آن را کنار گذاشته و از عینک استفاده نمایید.
 • برای تمیز کردن ناحیه اطراف پلک دقت بالایی داشته باشید.
 • از مالیدن چشم های خود پرهیز نمایید.
 • بگونه ای بخوابید که وضعیت سرتان بالاتراز بدن تان باشد.

اگر به دنبال یک تیم حرفه‌ای پزشکی برای بلفاروپلاسیتی در نواحی شرق و شمال و شمال غرب تهران و مناطقی چون نیاوران، پاسداران، اقدسیه، فرمانیه، دروس، میرداماد، قلهک، سهروردی، سعادت آباد و… هستید، می‌توانید به کلینیک زیبایی ماه مراجعه کنید و امر انجام بلفاروپلاسیتی خود را با خیالی آسوده به متخصصین این کلینیک بسپارید.

پزشک شما احتمالاً اقدامات زیر را پس از جراحی به شما پیشنهاد خواهد کرد:

 • از کمپرس یخ در شب بعد از عمل هر ساعت به مدت 10 دقیقه روی چشم خود استفاده کنید. روز بعد، چهار تا پنج بار در طول روز از کمپرس یخ روی چشمان خود استفاده کنید.
 • پلک‌های خود را به آرامی تمیز کنید و از قطره‌ها یا پمادهای تجویز شده استفاده کنید.
 • به مدت یک هفته از ورزش کردن، بلند کردن اجسام سنگین و شنا خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته از فعالیت‎‌های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید.
 • اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، تا حدود دو هفته پس از جراحی آن‌ها را در چشم قرار ندهید.
 • برای محافظت از پوست پلک در برابر آفتاب و باد از عینک آفتابی تیره استفاده کنید.
 • چند روز در حالی که سر خود را بالاتر از سینه خود قرار داده‌اید بخوابید.
 • برای کاهش تورم از کمپرس خنک استفاده کنید.
 • پس از چند روز، در صورت نیاز، برای کشیدن بخیه‌ها به مطب پزشک مراجعه کنید.

برای حدود یک هفته از آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، و …)، ناپروکسن سدیم (Aleve، و…)، ناپروکسن (Naprosyn) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند، خودداری کنید. در صورت نیاز، از استامینوفن (تیلنول، و…) برای کنترل درد استفاده کنید.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب غیر معمول
 • درد شدید جدید در چشم
 • خون ریزی
 • مشکلات بینایی

بلفاروپلاستی

بهبودی پس از بلفاروپلاستی

بهبودی از بلفاروپلاستی در مقایسه با سایر انواع جراحی نسبتاً کوتاه است. بلافاصله پس از عمل شما به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. شما از نظر عوارض جانبی تحت نظر خواهید بود و همان روز به خانه می روید. بلافاصله پس از جراحی پلک، استراحت چند روزی ضروری است. ممکن است کمی تورم و درد را تجربه کنید. ممکن است پزشک برای تسکین این علائم، مصرف ایبوپروفن را به شما توصیه کند. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا این علائم به طور کامل از بین بروند. جراح شما همچنین ممکن است بسته‌های یخ را برای چند روز آینده توصیه کند.

تاری دید و حساسیت به نور نیز از عوارض کوتاه مدت احتمالی است. اگر این علائم بیش از یک یا دو روز طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید. به مدت دو هفته پس از جراحی پلک نمی‌توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. حتما یک جایگزین مانند عینک طبی در دسترس داشته باشید.‌

نیازی نیست در تمام مرحله بهبودی چشمان خود را بپوشانید، اما ممکن است برای محافظت از ناحیه مورد عمل با گاز به خانه فرستاده شوید. همچنین باید مطمئن شوید که آن ناحیه را به آرامی بشویید و تمیز نگه دارید. پس از چند روز، مجدداً برای ارزیابی و برداشتن بخیه‌ها در صورت لزوم به جراح مراجعه خواهید کرد. بعد از جراحی پلک، بخیه‌هایی در هر دو پلک خواهید داشت که تا یک هفته باقی می‌ماند. معمولاً ورم و گاهی کبودی وجود دارد، اما پلک‌های شما باید در عرض یک یا دو هفته طبیعی به نظر برسند.

نتایج بلفاروپلاستی چگونه است؟

بسیاری از افراد از نتایج بلفاروپلاستی مانند ظاهری آرام و جوان تر و اعتماد به نفس بیشتر ابراز رضایت می‌کنند. برای برخی افراد، نتایج جراحی ممکن است تا آخر عمر باقی بماند. برای برخی دیگر، افتادگی پلک ممکن است عود کند. کبودی و تورم به طور کلی در عرض 10 تا 14 روز کاهش می‌یابد. اسکارهای ناشی از بریدگی‌های جراحی ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا محو شوند. مراقب باشید که از پوست ظریف پلک خود در برابر قرار گرفتن بیش از حد خورشید محافظت کنید.

بلفاروپلاستی

آیا نتایج بلفاروپلاستی برای همیشه ماندگار است؟

گاهی اوقات از بلفاروپلاستی همراه با یک روش مرتبط دیگر برای بهبود نتایج استفاده می شود. برخی از افراد با ابروهای افتادگی قابل توجه ممکن است لیفت ابرو را انتخاب کنند. برخی دیگر حتی ممکن است تحت یک لیفت کامل صورت قرار گیرند تا به طور همزمان سایر نگرانی های زیبایی را برطرف کنند. ممکن است در نظر داشته باشید که از جراح خود بپرسید که آیا روش های دیگر به افزایش اثرات جراحی پلک کمک می کند؟

در حالت ایده آل، جراحی پلک یک برگشت ناپذیر است و شما یکبار نیاز به انجام آن دارید. با این حال، اگر نتایج را دوست ندارید، یا اگر پلک‌های شما در اولین بار به درستی بهبود نمی‌یابند، ممکن است به جراحی ‌بعدی نیاز داشته باشید.

عوارض و خطرات احتمالی بلفاروپلاستی

خطرات احتمالی جراحی پلک عبارتند از:

 • عفونت و خونریزی
 • چشم‌های خشک و تحریک پذیر
 • مشکل در بستن چشم یا سایر مشکلات پلک
 • جای زخم قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • نیاز به یک جراحی بعدی
 • تاری دید موقت
 • خطرات مرتبط با جراحی به طور کلی، از جمله واکنش به بیهوشی و لخته شدن خون

با پزشک خود در مورد چگونگی اعمال خطرات جراحی برای شما صحبت کنید. درک آنچه در بلفاروپلاستی دخیل است و ارزیابی مزایا و خطرات می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این روش گزینه خوبی است یا خیر.

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

سوالات متداول بلفاروپلاستی

مناسب ترین کاندیدا برای جراحی بلفاروپلاستی چه افرادی هستند؟

به طور کلی اگر پوست اطراف چشمتان افتاده است بلفاروپلاستی، می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

آیا بلفاروپلاستی تیرگی زیر چشم را کاهش می دهد؟

جراحی بلفاروپلاستی می تواند کمی به بهبود سیاهی چشم کمک کند.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟

هزینه بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی چون هزینه اتاق عمل، داروها، موقعیت جغرافیایی کیلینک بستگی دارد. هرچه قدر تخصص جراح در این زمینه بالاتر باشد هزینه عمل نیز افزایش می‏ یابد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
دکتر بهمن ادهم
دکتر بهمن ادهم

متخصص پوست ، مو و زیبایی صورت از کانادا

مقالات مرتبط

لیپولیز ران

لیپولیز ران

همه چیز درباره لیپولیز ران روش لاغری با لیپولیز یکی از روش های لاغری است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه مردم قرار

ادامه مطلب »

6 دیدگاه دربارهٔ «بلفاروپلاستی»

  1. سلام
   وقتتون بخیر
   ممنون که کلینیک مارو برای جراحی زیبایی خود انتخاب کردید
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید

  1. سلام حنا عزیز
   سن خیلی مهم نیست. بستگی به شرایط پوست و پلک دارد اگر پوست خیلی افتاده و یا نازک شده باشد امکان عمل بلفاروپلاستی وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *