عمل زیبایی صورت

همراه با پیشرفت علم پزشکی، روش‌های گوناگونی به منظور بازسازی یا جایگزینی نقص‌های فیزیکی در اندام‌های مختلف توسط پزشکان متخصص جراحی زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است. عمل زیبایی صورت با هدف ایجاد تغییر شکل در ساختار سر و گردن و اجزای صورت مانند بینی، گوش‌ها، چانه، استخوان گونه، خط گردن و … انجام می‌شود.

افراد به دلیل داشتن یک نقص عضو در اثر وارد شدن جراحت یا از همان ابتدای تولد بیشترین مخاطبان انجام عمل زیبایی صورت مانند جراحی پلاستیک صورت به شمار ‌می‌روند. در واقع استفاده از کلمه پلاستیک در این روش به معنای مصنوعی بودن یا شکل دادن است که به منظور بهبود ظاهر فرد و بازسازی نقایص بافت صورت به کار برده می‌شود.

جراحی زیبایی صورت علاوه بر اینکه نقش کلیدی در ظاهر دارد موجب بازیابی و بهبود عملکرد اندام تحت جراحی نیز می‌شود. قسمت‌هایی که در این مجموعه قرار می‌گیرند شامل اسکلت صورت ( فک و صورت)، ناهنجاری‌های مادرزادی، تغییر شکل ظاهری در گوش، شکاف لب و شکاف کام، جای اسکار، خال مادرزادی و جای خال‌کوبی و … می‌شوند که توسط جراحی پلاستیک صورت می‌توان به بهترین نحو تمامی موارد را درمان نمود. 

لیفت گیجگاه یا شقیقه

یکی از روش‌های عمل زیبایی صورت برای افرادی که در دهه سی و چهل سالگی خود به سر می‌برند و در صورت خود دچار افتادگی یا چین‌وچروک‌هایی شده‌اند، لیفت شقیقه یا گیجگاهی است. همراه با افزایش سن، نواحی ابر و پیشانی دستخوش تغییراتی شده و خطوط‌ریزی در اطراف ابرو و چشم‌ها ایجاد می‌شوند که موجب افتادگی ابرو‌ها شده و رفته رفته صورت را پیرتر و خسته‌تر نشان می‌دهد.

لیفت شقیقه یک عمل زیبایی صورت و فرایند ایجاد تغییر در ناحیه پیشانی هم‌زمان با بلند کردن ابرو‌ها است که به منظور اصلاح وضعیت یک سوم بیرونی ابرو به کار برده می‌شود و این در حالی است که نتیجه پایانی موجب می‌شود تا ظاهری بسیار جذاب به چشمان شما ببخشد.

لیفت شقیقه یا گیجگاهی باعث می‌شود تا ناحیه خارجی چشم‌ها سفت‌تر شده، پوشش پلک خارجی روشن‌تر و خطوط ایجاد شده اطراف چشم را کاهش دهد. روش انجام این عمل زیبایی صورت چندان سخت و پیچیده نیست به نحوی که جراحی برش‌های کوچکی را در خط مویی بالای شقیقه ایجاد می‌کند و پس از بخیه زدن و بهبودی شما اثری از جای زخم در این قسمت نخواهید داشت.

لیفت شقیقه در انواع مختلف مانند لیفت کرونال، لیفت آندوسکوپی، لیفت تریکوفیتیک، بلفاروپلاستی و یا با کمک تزریق بوتاکس و دیسپورت امکان‌پذیر است. همراه شدن این روش جراحی زیبایی صورت با جراحی پلک می‌تواند در ایجاد نتیجه پایانی بهتر خود را نشان دهد هر چند که به صورت مجزا نیز اثرات خود را بر جای خواهد گذاشت. از جمله مزیت‌های لیفت شقیقه می‌توان به جذاب‌تر شدن چهره، مدت زمان اجرای کمتر، خطرات و عوارض پس از عمل کمتر، عدم ایجاد جای زخم و اسکار در پشت خط مو و ماندگاری طولانی مدت تا سال‌ها را نام برد.جراحی

لیفت ابرو

عمل زیبایی صورت لیفت ابرو برای بالا بردن ابرو‌ها و درمان افتادگی پلک در افراد است. لیفت ابرو با هدف بهبود بخشیدن به بافت نرم و پوست پیشانی و ابرو و ناحیه اطراف چشم برای ابرو‌های کم و افتاده و یا ابرو‌هایی که تقارن ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همراه با افزایش سن، ابرو‌ها به سمت پایین حرکت کرده و افراد دچار افتادگی پلک می‌شوند. علاوه بر این بافت نرم پوست در این ناحیه خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و فاصله بین ابرو‌ها و مژه‌ها به تدریج کاهش می‌یابد همین امر باعث می‌شود تا چهره شما خسته و عصبی به نظر برسد که با کمک لیفت ابرو می‌توانید با بالا بردن ابرو‌ها ظاهری با طراوت و زیبایی را در چهره خود ایجاد نمایید.

لیفت ابرو طی سه مرحله برای افراد مختلف قابل اجرا است:

  1. بیهوشی: به دلیل انجام برش بر روی صورت فرد برای نداشتن درد در طول عمل، بیهوش می‌شود.
  2. برش: لیفت ابرو به روش‌های مختلف قابل اجرا است. برخی از جراحان با استفاده از آندوسکوپی (لوله‌ای نازک با دوربین در انتهای آن)، ابزار‌های ویژه و برش‌های کوچک ایجاد شده، بافت پیشانی را بلند کرده و با کمک بخیه و تکنیک‌های دیگر آن را در جای خود محکم می‌کنند. روش دیگر لیفت ابرو تاجی است که در پشت خط مویی بالای سر برشی سرتاسری از گوش تا گوش را ایجاد کرده و پیشانی را در موقعیت دلخواه بالا می‌کشد و محکم می‌نمایند.

روش دیگر لیفت ابرو خط مو است که جراح برشی مابین بالای پیشانی و ابتدای خط رویش مو ایجاد کرده و مقداری از بافت بالای پیشانی را بر می‌دارد. در این حالت خط مویی شما به عقب کشیده نمی‌شود.

  1. بستن برش‌ها: برش‌ها در لیفت ابرو توسط چسب‌های پوستی یا بخیه‌های قابل جابجایی یا قابل جذب انجام می‌شود.

بلفاروپلاستی

یکی از رایج‌ترین جراحی زیبایی صورت است که بر روی پلک‌ها انجام می‌شود، بلفاروپلاستی نامیده می‌شود. این روش جراحی پلاستیک صورت بیشتر در قسمت پلک چشم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نام جراحی پلک نیز شناخته می‌شود. هنگامی که پلک‌ها دچار افتادگی می‌شوند موجب می‌شود تا ظاهر شما خسته و عصبی دیده شود. همین امر موجب می‌شود تا افراد برای انجام عمل بلفاروپلاستی ترغیب شوند. در برخی دیگر از افراد ظاهر پلک‌های نامتقارن، دلیلی برای انجام این عمل است.

افتادگی پلک در برخی افراد موجب می‌شود تا میدان بینایی آن‌ها را محدود شود از این جراحی پلک یا بلفاروپلاستی توسط جراح زیبایی انجام می‌شود. جراحی پلک یکی از تخصصی‌ترین انواع عمل زیبایی صورت است که ممکن است در افرادی که مبتلا به بیماری چشم تیروئید هستند تجویز شود.

در حالت کلی بلفاروپلاستی یک نوع روش ترمیمی به منظور برداشتن پوست، ماهیچه و چربی اضافه ایجاد شده در بالا و زیر پلک است که موجب شده تا پلک و ابرو‌ها دچار افتادگی شوند. در این روش پس از بررسی‌های لازم توسط پزشک متخصص و استفاده از مواد بیهوشی، جراح زیبایی با ایجاد برش‌هایی در امتداد چین‌های پلک، مقدار پوست، ماهیچه و یا چربی‌های اضافه را برداشته و قسمت برش داده شده را می‌بندد. در قسمت پلک پایین این برش در زیر مژه‌ها یا داخل پلک پایین انجام می‌شود. بلفاروپلاستی می‌تواند در کنار لیفت ابرو بهترین نتیجه را از خود بر جای بگذارد.

لیفت کامل پیشانی

لیفت کامل پیشانی یکی از شیوه‌های عمل زیبایی صورت است که با برداشتن چربی و پوست اضافه موجب سفت‌تر شدن ماهیچه‌های ناحیه پیشانی می‌شود. استفاده از لیفت کامل پیشانی موجب بهبودی افتادگی ابرو و خطوط عمیق ایجاد شده بین چشم‌ها می‌شود.

در اکثر موارد انجام این جراحی زیبایی صورت در کنار لیفت صورت یا جراحی پلک انجام می‌شود تا ظاهری صاف‌تر در چهره افراد ایجاد شود. لیفت کامل پیشانی برای تمامی افراد در هر سنی که به دلایل مختلف مانند استرس، فعالیت‌های عضلانی و یا وراثت دچار افتادگی ابرو یا خطوط عمیق بالای بینی یا خطوط اخم هستند، قابل انجام است. اکثر افراد بین 40 تا 60 ساله به دلیل کاهش اثرات قابل مشاهده پیری و افزایش سن بیشتر از این روش استفاده می‌کنند.

لیفت پیشانی به دو روش کلاسیک و آندوسکوپی پیشانی توسط جراح متخصص انجام می‌شود. لیفت پیشانی کلاسیک یک برش مشابه یک هدفون در بالای سر ایجاد می‌کند و با دقت پوست پیشانی را بالا می‌کشد. در این حالت هرگونه بافت و چربی اضافه از بین رفته و ممکن است ابرو‌ها بالاتر برده شود.

در لیفت پیشانی آندوسکوپی، جراح تعداد 3 یا 5 برش کوتاه را بر روی پوست سر ایجاد می‌کند و توسط دستگاه آندوسکوپی وارد قسمت برش شده و با مشاهده بافت پوست و ماهیچه‌ها، نواحی مورد نظر را بالا کشیده و آن را محکم می‌کند. تنها تفاوت این دو روش در اندازه برش‌های ایجاد شده و دوره نقاهت و جای زخم است که در روش آندوسکوپی کمتر از روش کلاسیک است.

لیپوساکشن غبغب

افزایش سن، بالا رفتن وزن، وراثت و … موجب تجمع چربی و افتادگی پوست در ناحیه زیر چانه می‌شود که غبغب را تشکیل می‌دهند. روش‌های مختلف برای از بین بردن رسوبات چربی اضافه زیر چانه یا همان غبغب وجود دارد که لیپوساکشن غبغب یکی از آن‌ها است.

لیپوساکشن در حالت کلی با از بین بردن رسوبات چربی اضافی و بهبودی خطوط و ایجاد تناسب در ناحیه مشخص شده موجب می‌شود تا آن قسمت تغییر شکل دهد. خطوط چانه و گردن در این جراحی لیپوساکشن غبغب تراش خورده و ظاهر زیباتری را در صورت افراد ایجاد می‌کند.

قبل از جراحی زیبایی صورت و برداشتن غبغب، پزشک معالج شما ممکن است دایره و خطوطی را برای مشخص شدن ناحیه درمان بر روی نواحی بدن شما بکشد و عکس‌هایی را قبل از انجام عمل تهیه نماید تا پس از عمل با آن مقایسه نماید. لیپوساکشن به روش‌های گوناگون قابل اجرا است که با نظر جراح نوع مشخصی از آن برای برداشتن غبغب یا زیر چانه استفاده می‌شود.

فرایند لیپوساکشن غبغب با قرار دادن یک لوله کوچک به نام کانولا در چانه انجام می‌شود. عملکرد این لوله به این صورت است که با یک مکش ملایم، مقادیر کم و خطرناک چربی از محل خارج می‌شود. ایجاد یک نمای صاف و یکنواخت در زیر چانه با کاهش رسوبات چربی، نتیجه پایانی این روش است.

لیفت کامل صورت

با افزایش سن و مشاهده پیری در ناحیه صورت و گردن می‌توان با استفاده از روش جراحی لیفت صورت، علائم قابل مشاهده را بهبود بخشید. عواملی مانند شل شدن پوست که باعث افتادگی پوست می‌شود، ایجاد خطوط چین و چروک عمیق در اطراف بینی و گوشه دهان، افتادگی در گونه و چانه و ایجاد پوست‌های اضافه در اثر شل شدن قسمت‌های مختلف صورت که می‌توان با استفاده از لیفت کامل صورت درمان شوند.

نازک شدن پوست صورت، از بین رفتن چربی‌های صورت، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و مسائل وراثت و ژنتیکی موجب می‌شود تا خطوط جوانی از بین رفته و چین و چروک‌ها جایگزین آن‌ها شود.

لیفت کامل صورت شامل لیفت ابرو و پیشانی، لیفت شقیقه، لیفت غبغب و … تنها با جراحی انجام می‌شود که نمی‌تواند ظاهر کلی صورت را تغییر دهد و موجب توقف روند پیری شود اما می‌تواند در جوانسازی و داشتن ظاهر زیباتر نقش مؤثری داشته باشد.

لیفت سانترال لب

یکی از روش‌های درمانی برای کوتاه نمودن لب بالایی و از بین بردن و برداشتن پوست اضافه لب بالایی درست زیر بینی استفاده از لیفت سانترال لب است که با نام لیفت مرکزی لب شناخته می‌شود. در این روش بیمار پس از جراحی، لب فوقانی پر حجم‌تر و لبخند زیباتری خواهد داشت.

از آن جایی که در این روش لب بالاتر می‌رود، دندان‌های فرد بیشتر در معرض دید قرار گرفته و جذابیت خاصی را در فرد ایجاد می‌کند. لیفت سانترال لب یک روش دائمی برای تغییر شکل لب‌ها و ایجاد حجم در آن‌ها به صورت طبیعی است. ترکیب این روش با جراحی بینی و یا تزریق لب می‌تواند ظاهری زیباتر را برای افراد به وجود آورد.

جراح عمل زیبایی صورت پس از تزریق بی‌حسی موضعی، ناحیه‌ای که نیاز است تا برداشته شود را علامت‌گذاری می‌نماید. پس از آن جراح مطابق با الگوی مشخص شده برای برش مقدار پوست اضافه را برداشته و قسمت پایینی پوست را بالا می‌کشد و درست آن را در زیر بینی با بخیه‌های قابل جذب پیوند می‌زند.

نتیجه پایانی بلافاصله پس از انجام لیفت سانترال لب قابل مشاهده است و بیمار نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. بهتر است برای کاهش درد پس از عمل جراحی از یک کمپرس آب یخ استفاده نمایید. از مصرف دخانیات، انجام ورزش‌های قدرتی و داشتن رژیم‌های غذایی سخت جلوگیری نمایید.

بوکال فت

داشتن ساختار گرد صورت و پر بودن آن در برخی افراد می‌تواند جذاب باشد اما در مقابل افرادی هستند که تمایل دارند گونه‌ها و خط فک مشخص‌تری داشته باشند. بوکال فت یا همان چربی باکال قسمتی از چربی طبیعی در پایین گونه‌ها است که از شقیقه‌ها تا زیر خط فک را شامل می‌شود. این چربی معمولاً در جویدن غذا به شما کمک می‌کند و مقدار آن در بین افراد مختلف با هر جنسیتی متفاوت از یکدیگر است.

برداشتن بوکال فت یا همان چربی باکال نوعی از جراحی پلاستیک صورت و عمل زیبایی صورت است که می‌توان به عنوان کوچک‌کننده گونه نیز معرفی شود. این روش بیشتر برای ایجاد خط زاویه فک و کانتور صورت کاربرد دارد. حذف بوکال فت در کنار روش‌های دیگر مانند لیپوساکشن یا لیفت کامل صورت می‌تواند تأثیر به سزایی از خود بر جای گذارد. در حالت کلی با برداشتن چربی باکال یک قسمت از چربی طبیعی در ناحیه تو خالی گونه از بین می‌رود.

انجام این عمل زیبایی صورت معمولاً در افرادی که صورت‌های لاغر و باریک دارند، انجام نمی‌شود زیرا با حذف بوکال فت ممکن است در اثر افزایش سن، صورت لاغرتر به نظر برسد. رویه حذف بوکال فت بدین صورت است که پس از بی‌حسی موضعی در بیمار، توسط جراح یک برش کوچک از داخل گونه در قسمتی نزدیک به دندان‌های آسیاب فوقانی ایجاد شده و با ظرافت و به آرامی پد‌های چربی باکال برداشته می‌شود. در انتها برش با بخیه دوخته شده و با استفاده از دارو‌ها و دهان شویه‌ها می‌توانید از ایجاد عفونت در دهان جلوگیری خواهید کرد.

رینو پلاستی

رینوپلاستی یا جراحی بینی یکی از عمل زیبایی صورت به منظور ایجاد تغییر در شکل ظاهری بینی و با هدف بهبود عملکرد تنفسی در بیمار انجام می‌شود. قسمت بالایی ساختار بینی به صورت استخوانی و قسمت پایینی آن از غضروف‌ها تشکیل شده است. رینوپلاستی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد.

جراحی بینی یا رینوپلاستی موجب ایجاد تغییر در شکل و اندازه بینی شما می‌شود. اغلب از این روش درمانی به منظور ترمیم مشکلات ناشی از آسیب، اصلاح نقص مادرزادی و یا بهبود برخی مشکلات تنفسی در اثر خم یا انحراف بینی، توسط جراح عمل زیبایی صورت انجام می‌شود.

رینوپلاستی پس از اجرا می‌تواند با خطرات احتمالی مانند خون‌ریزی، عفونت، مشکل در تنفس، بی‌حسی دائمی در اطراف و داخل بینی، ایجاد ناهمواری در بینی، ایجاد تورم، درد و یا تغییر رنگ، عدم بهبودی جای زخم، سوراخ شدن سپتوم و هم چنین نیاز به جراحی‌های اضافه مواجه شود.

رینوپلاستی یا جراحی بینی می‌تواند در ناحیه داخلی بینی یا از طریق ایجاد یک برش کوچک خارجی و یا در قسمت پایه بینی، مابین سوراخ‌های بینی انجام شود. در این شیوه جراحی پزشک معالج استخوان و غضروف‌های زیر پوست را مجدد تنظیم می‌نماید. جراح می‌تواند شکل استخوان و غضروف شما را به روش‌های مختلف تغییر دهد. اگر نیاز به ایجاد تغییرات بزرگ‌تر باشد با کمک از غضروف یا استخوان‌های سایر نقاط بدن این کار را انجام می‌دهد. پس از اعمال تغییرات، برش‌های ایجاد شده در بینی را بخیه می‌زند.

لیفت غبغب

تجمع چربی‌ها در زیر چانه موجب می‌شود تا چانه‌ای دوتایی در چهره ما ایجاد نماید. عوامل دیگری مانند وراثت، وزن بالا و آناتومی گردن می‌توانند در ایجاد غبغب نقش مؤثری داشته باشند. راه‌های مختلفی برای از بین بردن غبغب وجود دارد که لیفت غبغب یکی از عمل زیبایی صورت به شمار می‌رود.

جراحان پلاستیک با استفاده از لیفت صورت و لیفت گردن می‌توانند، قسمت اضافه شده زیر چانه را از بین برده و پوست ناحیه چانه و گردن را محکم‌تر می‌کنند. استفاده از لیفت غبغب موجب می‌شود تا رسوبات چربی اضافه شده زیر چانه، شل شدگی پوست گردن، افتادگی و بافت عضلانی گردن که دچار خطوط غیر طبیعی شده است به کمک جراحی بالا کشیده شده و ظاهری زیباتر در افراد را ایجاد نماید.

در طول عمل زیبایی صورت و جراحی لیفت غبغب، جراح برش‌هایی را در پشت گوش و یا در برخی موارد زیر چانه ایجاد می‌کند تا بتواند به راحتی پوست و چربی‌های اضافه را برداشته و سپس با محکم نمودن عضلات گردن، این قسمت را به سمت بالا و عقب کشیده تا دو چانه بودن و در واقع غبغب از بین برود.

جراحی فک

یکی از روش‌های عمل زیبایی صورت که با هدف ترمیم صورت، حفره دهانی، فک و سر و گردن استفاده می‌شود، جراحی فک است که بیشتر به منظور ایجاد زیبایی در ظاهر و صورت به کار برده می‌شود.

این شیوه یکی از رشته‌های تخصصی جراحی دندانپزشکی است که به منظور برای از بین بردن ناهنجاری‌ها، عیوب ظاهری و نقایص عملکردی مادرزادی است. افرادی که دچار مشکلات اسکلتی از جمله نامرتب بودن فک‌ها، مانند عقب و جلو بودن فک‌ها نسبت به یکدیگر هستند می‌توانند با کمک جراحی فک زیبایی را در ظاهر ایجاد نمایند. این افراد غالبا با مشکلات تنفسی، جویدن غذا، سایش و یا شکستگی دندان‌ها مواجه هستند.

علاوه بر این با جراحی ترمیمی، استخوان‌ها را تراشیده و مفاصل را مجدد تنظیم می‌نماید. این بیشتر برای افرادی است که در ناحیه فک دچار شکستگی شده باشد. اگر فردی در یک تصادف دچار جراحت شود و به قسمت صورت آسیب وارد شود تحت جراحی فک به منظور ترمیم فک، استخوان گونه و دندان‌های شکسته قرار می‌گیرد.

در جراحی فک، جراحان با استفاده از به‌روزترین تکنیک‌های جراحی مانند سی‌تی‌اسکن و‌ام آر آی پس از مشاهده آناتومی سر و گردن افراد اقدام به جراحی می‌کنند. معمولاً از سه روش اپن بایت ( برداشتن بخشی از استخوان قسمت بالای فک و سپس محکم نمودن فک بالا با کمک صفحات و پیچ‌ها)، اصلاح جلو آمدگی فک ( جداسازی استخوان بخش عقبی فک از قسمت جلویی و اصلاح آن) و اصلاح عقب رفتگی فک پایینی ( جداسازی و اصلاح استخوان بخش پایینی فک و حرکت فک پایین و قسمتی از چانه به سمت جلو) انجام می‌شود.

اتوپلاستی

یکی از روش‌های عمل زیبایی صورت که مربوط به ناحیه گوش‌ها است، اتوپلاستی نامیده می‌شود. در این نوع جراحی زیبایی گوش، جراح پلاستیک می‌تواند اندازه، موقعیت و یا شکل گوش شما را تغییر و تنظیم نماید. اتوپلاستی برای اغلب افراد با هدف اصلاح یک ناهنجاری ساختاری و در برخی دیگر به دلیل بزرگ بودن گوش‌ها قابل اجرا هستند. در حالت کلی اتوپلاستی به عنوان جراحی زیبایی گوش شناخته می‌شود و قابل اجرا بر قسمت قابل مشاهده گوش خارجی یا همان گوش است.

ناحیه گوش قبل از تولد شروع به رشد می‌کند و به صورت چین‌های غضروفی پوشانده شده در پوست پس از تولد به رشد خود ادامه می‌دهد. اگر قسمت لاله گوش به درستی رشد نکند به منظور اصلاح در اندازه، محل قرار‌گیری یا شکل گوش جراحان از روش اتوپلاستی استفاده می‌کنند.

اتوپلاستی دارای انواع مختلف است:

  1. بزرگ کردن گوش: افرادی که دارای گوش‌های کوچک هستند و یا گوش‌ها رشد کاملی نداشته‌اند از اتوپلاستی برای بزرگ شدن گوش‌ها استفاده می‌کنند.
  2. کوچک کردن گوش: افرادی که دارای گوش‌های بسیار بزرگی هستند و این موضوع در زیبایی ظاهری آن‌ها تأثیر به سزایی داشته است. این افراد مبتلا به ماکروتیا هستند که با کمک اتوپلاستی می‌توانند اندازه گوش‌های خود را کاهش دهند.
  3. سنجاق گوش: در این نوع از جراحی اغلب افرادی که دارای گوش‌های برجسته هستند با هدف نزدیک نمودن گوش‌ها به سر تحت عمل جراحی اتوپلاستی قرار می‌گیرند.

اتوپلاستی با ایجاد یک برش در پشت گوش یا داخل چین‌های گوش شروع شده و با دستکاری بافت گوش مانند برداشتن غضروف یا پوست، تا زدن، تغییر شکل در غضروف و یا پیوند زدن غضروف ادامه پیدا می‌کند تا در نهایت با بخیه برش‌ها کار به اتمام رسد.

پروتز چانه

شاید پروتز چانه به میزان قابل توجهی نسبت به پروتز گونه یا لب‌ها هیجان‌انگیز نباشد اما تعداد زیادی از افراد هستند که به منظور پروتز چانه به مراکز درمانی و زیبایی مراجعه می‌کنند. یکی از مزیت‌های انجام این عمل زیبایی صورت ایجاد کانتورینگ صورت است که اگر با جراحی گونه‌ها و خط فک ترکیب شود می‌تواند یک نتیجه دلپذیر را در فرد ایجاد نماید.

غالبا افرادی که با افزایش سن دچار افتادگی در ناحیه چانه شده‌اند و یا به صورت مادرزادی از نداشتن یا عقب بودن چانه خود رنج می‌برند می‌توانند از روش پروتز چانه برای زیباتر دیده شدن استفاده نمایند. استفاده از پروتز چانه موجب سفت شدن پوست ناحیه شده و نمایه‌ای متعادل و زیباتر را در چهره فرد ایجاد نماید.

برای انجام این عمل زیبایی صورت جراح پس از بیهوش نمودن یا استفاده از بی‌حسی‌های موضعی برای بیمار، یک برش در داخل دهان یا خارج از آن زیر چانه‌ایجاد کرده و پروتز یا ایمپلنت را درون شکاف ایجاد شده قرار می‌دهد. جراح ممکن است پروتز تهیه شده از استخوان، بافت چربی واقعی یا یک ایمپلنت ساخته شده از سیلیکون، تفلون و یا داکرون را در این ناحیه استفاده نماید و پس از آن محل برش داده شده را با بخیه می‌بندد.

پروتز چانه اغلب برای افرادی که از کوچک بودن چانه خود رنج می‌برند به کار برده می‌شود. در بیشتر موارد از غضروف برای تولید پروتز استفاده می‌شود که امروزه از مواد آلوژنیک نیز به کار گرفته می‌شود. انجام این عمل زیبایی صورت برای بزرگ یا برجسته نمودن چانه و یا کوچک کردن چانه و به عقب کشیدن آن استفاده می‌شود.

شکاف لب و کام

شکاف لب و کام عبارت‌اند از منافذ باز یا شکاف در لب بالایی، سقف دهان (کام) یا هر دو که این دو مورد زمانی ایجاد می‌شود که ساختار‌های صورت در حال رشد در دوران جنینی کودک به صورت کامل بسته نشده باشد. در حالت کلی شکاف لب و کام یکی از نواقص مادرزادی است که با کمک جراحی پلاستیک قابل اصلاح است. در همان دوران نوزادی می‌توان با انجام عمل زیبایی صورت، این قسمت را بهبود بخشیده و عملکرد طبیعی را به آن بازگرداند.

شکاف لب و کام می‌تواند به صورت پنهان و یا به اصطلاح زیر مخاطی نیز وجود داشته باشد که در پشت دهان ایجاد شده و توسط پوشش دهان احاطه شده باشد که قابل مشاهده نیست. از جمله علائم و نشانه‌های این نوع از شکاف لب و کام می‌توان به مشکل در تغذیه، مشکل در بلعیدن غذا، صحبت کردن داخل بینی و ایجاد عفونت‌های مزمن گوش اشاره نمود.

جراحی پلاستیک به منظور ترمیم شکاف لب و کام موجب زیباتر شدن ظاهر و بهبود ساختار و عملکرد لب‌ها می‌شود. پزشک جراح باید به صورتی این عمل را انجام دهد تا میزان جای زخم به کمترین مقدار ممکن برسد هر چند این جای زخم با گذشت زمان بهبود یافته و محو می‌شود.

جراحی‌ها معمولاً در 3 تا 6 ماه اول تولد نوزاد، در سن 12 ماهگی یا زودتر و بین سن 2 تا اواخر نوجوانی قابل اجرا است. کودک تحت بیهوشی توسط جراح با استفاده از تکنیک‌های ویژه ترمیم شکاف لب و کام، برش‌هایی را در اطراف شکاف لب یا کام ایجاد می‌کند و بافت و ماهیچه را تغییر شکل داده و سپس محل را می‌بندد تا ترمیم صورت گیرد.

پروتز گونه

برخی افراد با افزایش سن و افتادگی گونه‌ها، احساس ناراحتی می‌کنند. برخی دیگر دارای گونه‌های کوچک و صاف‌تری هستند که این موضوع آن‌ها را آزار می‌دهد. پروتز گونه به معنای بزرگ کردن گونه و افزایش حجم آن است. در حالت کلی پروتز گونه یکی از روش‌های عمل زیبایی صورت توسط پرکننده‌های پوستی است که موجب پر شدن گونه می‌شود.

با گذشت زمان و از بین رفتن چربی صورت، گونه‌ها صاف و آویزان می‌شوند و ظاهری فرو رفته به خود می‌گیرند. استفاده از پروتز گونه برای درشت‌تر نشان دادن و بالا بردن آن یکی از روش‌های رایج عمل زیبایی صورت است.

انجام پروتز گونه یا بزرگ نمودن آن به ترتیب رد سه مرحله بیهوشی، برش و بستن برش‌ها اجرا می‌شود. قبل از انجام عمل جراحی، فرد با کمک بیهوشی متوجه درد جراحی نمی‌شود. در مرحله بعدی جراح با ایجاد برش‌های کوچک ایجاد شده در اطراف گونه مقدار چربی گرفته شده از ناحیه دیگر بدن یا پروتز را در قسمت برش داده شده قرار می‌دهد. سپس با استفاده از بخیه‌ها و چسب‌های پوستی محل برش را می‌بندد. در پایان با بزرگ شدن گونه‌ها، فرم پرتر و نرم‌تری به خود می‌گیرند.

صورتی زیباتر با عمل های زیبایی صورت

عمل زیبایی صورت به منظور استفاده از شیوه‌های درمانی متفاوت برای تمامی قسمت‌های صورت کاربرد دارد. از لایه‌برداری‌های شیمیایی به منظور لایه‌برداری پوست گرفته تا انجام عمل‌ زیبایی صورت مانند پروتز چانه و بینی و رفع غبغب برای زیباتر دیده شدن. در حالت کلی عمل زیبایی صورت برای ایجاد تغییر شکل در ظاهر و ساختار اسکلت استخوانی، غضروفی یا از بین بردن چین و چروک و رسوبات چربی اضافه در نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود.

جراحی پلاستیک و عمل زیبایی صورت یک نوعی از کانتورینگ نمودن به حساب می‌آید که منجر به بازسازی اعضای صورت پس از آسیب یا بیماری است. در اولین قدم برای انجام عمل زیبایی صورت، بهتر است به یک جراح مراجعه نموده و با مشخص نمودن اهدافتان از انجام عمل در مورد مزایا و معایب و خطر‌های احتمالی آن بیشتر بدانید و سپس اقدام کنید.

سوالات متداول عمل زیبایی صورت

لیفت شقیقه با لیفت ابرو چه تفاوتی دارد؟

از لیفت ابرو برای اصلاح چین و چروک پیشانی، خط اخم، شیارهای بین ابرو و افتادگی ابرو استفاده می‌شود. درحالیکه در لیفت شقیقه تنها روی گوشه بیرونی ابرو یا انتهای پیشانی کار شده و باعث بالا رفتن ناحیه گونه و کاهش افتادگی چشم‌ها می‌شود.

آیا بعد از بلفاروپلاستی جای زخم آن روی پوست باقی میماند؟

جای زخم جراحی بلفاروپلاستی به مرور زمان محو می شود و تقریبا برای اکثر افراد نامریی خواهد شد.

آیا لیپوساکشن غبغب درد دارد؟

لیپوساکشن غبغب تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و در زمان عمل دردی نخواهید داشت.

آیا احتمال بازگشت بوکال فت وجود دارد؟

احتمال بازگشت بوکال فت وجود ندارد، چون برداشتن کامل بوکال فت از طریق جراحی یک روش دائمی است. اما اگر بخش اندکی از چربی بوکال را با جراحی بردارید، در صورت افزایش وزن چربی می‌تواند بازگردد.

چه نتایجی را می‌توان پس از رینوپلاستی انتظار داشت؟

نتایج رینوپلاستی به مرور زمان تغییر خواهد کرد. چندین ماه و گاهی اوقات یک سال طول می‌کشد تا تورم بعد از جراحی فروکش کند.

در چه صورتی نیاز به جراحی فک داریم؟

مشکلات تنفسی
عدم تقارن صورت
اختلال در مفاصل فک
رشد غیر طبیعی هر دو فک
آسیب مفاصل فک بر اثر ضربه
عدم قرارگیری دندان‌ها روی یکدیگر
عدم توانایی صحیح خوردن و جویدن
ناهنجاری‌های ساختاری رایج فک و دندان
نقص مادرزادی (مشکلات شکاف لب و کام و رشد فک)