میکرونیدلینگ

دوران جوانی نه تنها دورانی پر از شادابی و نشاط است بلکه هر فردی در این دوره زیباترین حالت ممکن از خودش است. داشتن پوستی سالم و بدون چین و چروک یکی از ویژگی های جوانی است. گاهی اوقات در همین ایام جوانی به دلیل مراقبت نادرست و یا حتی غیر بهداشتی و استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ناسالم ممکن است به پوست خود آسیب بزنیم.

ایجاد چین و چروک و لکه دار شدن پوست و بسیاری عارضه دیگر ممکن است پوست شما را درگیر کند. البته تنها این دلایل عامل به وجود آمدن چین و چروک در صورت نیستند و با بالا رفتن سن پوست به مرور زمان طراوت خود را از دست می دهد. در این هنگام اگر می خواهید پوستی با طراوت داشته باشید باید به سمت راهکارهای جوانسازی پوست بروید. یکی از این راهکار ها انجام میکرونیدلینگ است.

انواع میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟

همانطور که اشاره شد کاربرد اصلی میکرونیدلینگ جوانسازی پوست است. استفاده از این روش صرفا به جوانسازی محدود نمی شود و کاربرد های بسیاری دارد که در ادامه بیشتر به آن ها خواهیم پرداخت. این روش یک روش غیرتهاجمی است که درد و خونریزی ندارد. در این روش پزشک متخصص با استفاده از ایجاد حفره های بسیار ریز روی پوست شما باعث تحریک پوست برای کلاژن سازی بیشتر می شود.

ایجاد حفره در پوست باعث می شود که سیستم ایمنی بدن برای ترمیم پوست به کار بیافتد. این روند باعث ایجاد کلاژن در پوست می شود و وجود کلاژن باعث ایجاد طراوت پوست شما می گردد. کاربرد های این روش مختص پوست صورت نیست و از این روش برای رشد مجدد ابرو و درمان ریزش ابرو استفاده می شود. حتی برای جلوگیری از ریزش و رشد مجدد مو نیز از این روش استفاده می کنند.

مزایای میکرونیدلینگ صورت

استفاده از این روش برای از بین بردن بسیاری از مشکلات پوست صورت مفید است. به عنوان مثال اگر جای جوش و یا زخم روی صورت خود دارید با استفاده از این روش می توان آن را درمان کرد. استفاده از این روش برای از بین بردن لک صورت نیز کاربرد دارد. البته ممکن است برای از بین بردن مشکلات پوست صورت شما جلسات متعددی نیاز باشد که در این رابطه حتما باید قبل از انجام این روش با پزشک مشورت کنید.

دیگر کاربرد این روش از بین بردن جای سوختگی و حتی جای بخیه در صورت است. البته همانطور که اشاره شد هدف اصلی استفاده از این روش جوانسازی و رفع شل شدگی پوست صورت است.

روش انجام میکرونیدلینگ صورت نیز به این ترتیب است که با استفاده از دستگاه مخصوص و با تعیین عمق نفوذ و میزان فشار سوزن به پوست حفره هایی در پوست ایجاد می کنند. در این حین موادی که از قبل روی پوست قرار گرفته وارد پوست می شود و پوست را تحریک به کلاژن سازی می کند. در نتیجه پس از مدتی خواهید دید که پوست شما شفاف تر شده و چین و چروک آن از بین رفته است.

میکرونیدلینگ ابرو

یکی دیگر از مواردی که پزشکان از روش میکرونیدلینگ ابرو برای درمان آن استفاده می کنند ریزش ابرو است. داشتن ابروی کم پشت یکی از معضل های اساسی بانوانی است که از لوازم آرایشی نا مرغوب استفاده می کنند. البته ریزش ابرو دلایل دیگری مانند بالا رفتن سن و … نیز دارد. جالب است بدانید مهم نیست دلیل ریزش ابروی شما چیست؟ شما می توانید با استفاده از روش میکرونیدلینگ به ترمیم ابروی خود بپردازید.

استفاده از این روش نه تنها ابروی شما را پر می کند و باعث رویش مجدد ابروی شما می گردد بلکه چین و چروک ها در ناحیه ابرو را نیز از بین می برد. استفاده از روش میکرونیدلینگ تنها محدود به صورت و ابرو نیست بلکه برای از بین بردن ترک های پوستی ناشی از بارداری یا چاقی و لاغری و حتی برای از بین بردن تیرگی زانو نیز کاربرد دارد.

مزایا و معایب میکرونیدلینگ

یکی از معایب این روش است که اگر در محیطی ناسالم و با ابزاری غیر بهداشتی انجام شود احتمال عفونت در پوست بسیار بالا می رود. به همین دلیل بهتر است برای انجام این روش به یک کلینیک معتبر از جمله کلینیک ماه مراجعه کنید و از انجام آن در آرایشگاه ها بپرهیزید. پس از انجام این روش ممکن است قرمزی و خونریزی نقطه ای در پوست خود مشاهده کنید. 

این امر طبیعی است و به سرعت بهبود می یابد. در کل از آنجایی که این روش درمانی غیر تهاجمی و بدون درد است باید گفت عوارض خاصی ندارد و فقط پس از انجام آن باید یک سری مراقبت های ساده انجام دهید که در ادامه توضیح می دهیم.

در این روش از مواد شیمیایی استفاده نمی شود و در نتیجه از بابت آلرژی و حساسیت خیالتان راحت باشد. همچنین همانطور که اشاره شد این روش بدون درد و غیر تهاجمی است. از طرفی پس از انجام این روش نیازی نیست دوران نقاهت خاصی را بگذرانید و دوره بهبودی بسیار کوتاه است. 

در نقاط مختلفی از بدن مانند زانو ، صورت ، ابرو ، دور چشم و … می توان از این روش استفاده کرد. میکرونیدلینگ باعث افزایش کلاژن سازی پوست، جوانسازی و روشن کردن پوست می شود و مهم تر از آن شما می توانید تا به دست آوردن نتایج رضایت بخش آن را تکرار کنید.

مراقبت های بعد از انجام این روش

همانطور که گفته شد استفاده از میکرونیدلینگ نیازی به دوران نقاهت خاصی ندارد و فقط باید چند نکته ساده را رعایت کنید. یکی از این نکات این است که بهتر است قبل از انجام این روش دوش بگیرید که تا یک روز نیازی به دوش گرفتن نداشته باشید. استفاده از لوازم آرایشی و کرم ضد آفتاب تا 48 ساعت پس از انجام این روش ممنوع است.

پس از انجام این روش دکتر برای شما کرم های خاصی را تجویز خواهد کرد که توصیه می کنیم به طور منظم از آن استفاده کنید. احتمال عفونت در این روش بسیار پایین است اما ممکن است پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند که باید حتما از آن استفاده کنید. یکی از نکات مهم دیگر نیز این است که پس از انجام میکرونیدلینگ تا 60 روز از هیچ روش لایه برداری استفاده نکنید.

سوالات متداول

آیا میکرونیدلینگ درد آور است؟

میزان درد میکرونیدلینگ بسیار محدود است و شخص اذیت نمی شود.

آیا میکرونیدلینگ برای افراد باردار و شیرده مناسب است؟

در صورتی که در دوره بارداری و شیردهی باشید معمولاً میکرونیدلینگ پیشنهاد نمی شود.

آیا دوره نقاهت پس از میکرونیدلینگ وجود دارد؟

بر اساس مشکلی که بیمار دارد، پزشک متخصص تعیین می کند که چگونه باید با پوست خود رفتار کند.

هزینه میکرونیدلینگ در کلینیک زیبایی ماه چقدر است؟

هزینه میکرونیدلینگ بسته به طول و تعداد جلسات درمان و همچنین میزان آسیب دیدگی پوست متفاوت است.