بازسازی پوست با مزوتراپی

یکی از تکنیک‌های پزشکی مورد استفاده در درمان‌های زیبایی و بازسازی پوست، مزوتراپی است. این روش که به عنوان یک درمان عمیق پوستی مؤثر شناخته شده است می‌تواند به سرعت در بازسازی و جوانسازی پوست نقش کلیدی را بر عهده داشته باشد. مزوتراپی شامل تزریق سوزن با هدف رساندن هورمون‌ها، ویتأمین‌ها و آنزیم‌ها به پوست است که موجب سفت‌تر شدن و جوان‌سازی پوست می‌شود.

همان طور که از نام مزوتراپی مشخص است در حالت کلی تزریق به لایه‌های میانی پوست است. از این روش برای قسمت‌های مختلف بدن مانند صورت، سر، اطراف چشم‌ها، غبغب یا لاغری بدن استفاده می‌شود.

این روش توسط یک پزشک فرانسوی پایه‌گذاری شده است و بیش از نیم قرن است که با اهداف زیبایی شناختی رواج پیدا کرده است. مزوتراپی یک انتخاب عالی برای خلاص شدن از شر رسوبات چربی و ضخیم‌ترین لایه‌های سلولیت، جلوگیری از ریزش مو، جای زخم و آکنه، لکه‌های ناخواسته روی صورت، از بین بردن چین و چروک، مبارزه با افتادگی و شل شدن پوست و هم چنین برطرف نمودن اختلالات رنگ‌دانه است که پس از معاینه و مشورت با پزشک متخصص انجام می‌شود.

توصیه می‌شود افراد بالای 30 سال به منظور شروع اولین تغییرات و پیدایش علائم پیری از این روش بدون درد و جراحی برای زیباتر دیده شدن و جوان‌سازی استفاده نمایند. مزوتراپی با تزریق ویتأمین‌ها موجب بهبود جریان خود در ناحیه شده و همین امر در قسمت‌های مختلف گفته شده می‌تواند یک روش درمانی به حساب آید.

مزوتراپی

مزوتراپی صورت

مزوتراپی در دسته‌های مختلف برای قسمت‌های متفاوتی از بدن قابل استفاده است. در مزوتراپی صورت، تکنسین یا اپراتور توسط دستگاه مخصوص با سری که دارای سوزن‌های بسیار ریز است انواع ویتأمین، آنزیم‌ها و عصاره‌های گیاهی را با هدف جوانسازی و سفت کردن پوست صورت تزریق می‌نماید.

با افزایش سن و از دست دادن میزان زیادی کلاژن در پوست صورت و در گذر زمان، خطوط و چین و چروک‌های ظریف به آرامی بر روی پوست صورت ایجاد می‌شوند. برای جلوگیری از گسترش این روند و بازسازی پوست باید کلاژن از دست رفته را در ناحیه بازگرداند. با استفاده از مزوتراپی صورت، پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی بیشتری پیدا کرده و سلامت کلی پوست را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این داشتن جای زخم یا اسکار آکنه بر روی صورت می‌تواند در ظاهر زیبایی شما تأثیر به سزایی داشته باشد. با کمک مزوتراپی صورت و خاصیت ترمیم زخم، بدن تحریک شده و به مرور زمان این جای زخم بهبود و کاهش می‌یابد. پوست صورت صاف‌تر شده و از نظر رنگ درخشان‌تر می‌شود.

با هر بار انجام دادن مزوتراپی صورت و تزریق هورمون‌ها و ویتأمین‌ها، پوست سالم‌تر و ضخیم‌تر شده و در نهایت خطوط ریز ایجاد شده و حتی جای زخم‌ها بهبود پیدا می‌کنند. شاید در ابتدای کار پوست صورت دچار قرمزی، تورم، درد، حساسیت و یا خونریزی شود اما این عوارض در عرض چند دقیقه تا چند ساعت برطرف می‌شوند.

مزوتراپی لاغری و سلولیت

یکی از روش‌های دیگر مزوتراپی، انجام مزوتراپی لاغری و سلولیت با هدف کاهش سلولیت و سفت کردن پوست شل است. در حالت کلی این روش به منظور درمان افتادگی پوست و سلولیت‌های ایجاد شده در اثر تغییر وزن انجام می‌شود. سلولیت‌ها به دلایل مختلف مانند استفاده از رژیم‌های غذایی برای لاغری، بارداری و لیپوساکشن بر روی پوست در نواحی مختلف بدن ایجاد می‌شود.

استفاده از مزوتراپی لاغری و سلولیت با استفاده از یک کوکتل مزوتراپی که حاوی مواد خاص است باعث می‌شود تا با تحریک لیپولیز یا سلول‌های چربی، رسوبات چربی را ذوب نماید. علاوه بر این با افزایش گردش خود در ناحیه، بافت پوست شروع به بازسازی خود می‌کند و در نهایت سلولیت‌های ایجاد شده را از بین ببرد.

تعداد دفعات استفاده از مزوتراپی لاغری و سلولیت طبق معاینات پزشک متخصص مشخص می‌شود زیرا انجام این کار به عوامل مختلفی مانند سن بیمار، سبک زندگی، موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی و … بستگی دارد. معمولاً پس از دو تا سه جلسه درمانی فرد درمان شونده می‌تواند تأثیرات مزوتراپی را مشاهده نماید.

مزوتراپی غبغب

غبغب در اثر تجمع چربی زیر پوستی در قسمت زیر چانه ایجاد می‌شود که در برخی موارد در اثر افزایش وزن و در برخی دیگر به دلیل افزایش سن، شل شدن و افتادگی پوست ایجاد می‌شود. مزوتراپی غبغب یکی از بهترین روش‌های درمانی به منظور رفع این مشکل در افراد شناخته شده است.

در واقع با استفاده از مزوتراپی غبغب که یک روش کم تهاجمی و بدون درد است با تزریق می‌توان از دست چربی‌های اضافه این ناحیه خلاص شد. تزریق مواد موجب می‌شود تا رسوبات چربی ذوب شده و تولید سلول به منظور بازسازی آغاز شود. پس از استفاده از این روش با مستحکم‌تر شدن پوست، ناحیه زیر چانه صاف‌تر دیده می‌شود. با کمک مزوتراپی می‌توان سلول‌های چربی ایجاد شده و تولید غبغب را از بین ببرید. این روش در برابر روش‌های دیگر دارای عوارض جانبی کمتر و مقدار اثیر‌گذاری بیشتری است که فرد می‌تواند با خیال آسوده آن را انتخاب نماید.

مزوتراپی دور چشم

با افزایش سن، خطوط ریز چین و چروک رفته رفته در نواحی مختلف صورت به خصوص اطراف چشم شروع به خودنمایی می‌کنند. از بین رفتن کلاژن موجود در پوست می‌تواند یکی از دلایل این امر باشد که با انجام مزوتراپی دور چشم و تزریق انواع ویتأمین‌ها، آنزیم‌های کلاژن ساز، هورمون‌ها و دارو‌های باز‌کننده عروق خونی می‌توانید علاوه بر آب‌رسانی به ناحیه مشخص شده به پوست در تولید کلاژن و رفع چین و چروک‌ها کمک نمایید.

تغذیه پوست و جلوگیری از تولید رادیکال‌های آزاد به موجب روش مزوتراپی دور چشم کمک می‌کند تا علاوه بر از بین بردن چین و چروک‌ها، تیرگی اطراف چشم‌ها نیز تا مقدار زیادی درمان شود. در این روش با تزریق مواد مغذی به زیر پوست ناحیه مشخص شده، جریان خون افزایش یافته، پوست تحریک شده و در نتیجه اثر‌گذاری مثبتی در اطراف چشم را مشاهده خواهید نمود.

مزوتراپی سر برای کنترل ریزش مو

ریزش مو‌ها و مواجه شدن با پدیده‌ای به نام طاسی یا کچلی موجب شده تا افراد به سمت استفاده از شیوه‌های جلوگیری از ریزش مو روی آورند. مزوتراپی سر یا مو با استفاده از تزریق مواد معدنی در نواحی مشخص شده توسط پزشک متخصص موجب شده تا گردش خون در آن ناحیه افزایش یافته و در نهایت باعث جلوگیری از ریزش مو‌ها شود.

مزوتراپی سر با تحریک مو‌های جدید، ریزش را کاهش می‌دهد. پوست سر را هیدراته و تغذیه می‌کند. با تزریق مواد معدنی و ویتأمین‌ها، فولیکول‌های مو را بازسازی و تقویت نموده و رشد مو‌ها را بیشتر می‌کند. علاوه بر این موجب درخشندگی، ضخیم‌تر شدن مو‌های نازک و نرم شدن مو‌ها می‌شود. از طرفی می‌تواند برای افرادی که دچار شوره سر هستند کمک مؤثری باشد تا این مشکل در آن‌ها برطرف شود.

مزوتراپی سر یا همان مزوتراپی مو از تزریق مستقیم مواد معدنی برای رشد و نمو مو‌ها استفاده می‌شود. با این روش رشد مو‌ها فعال شده، ریزش مو‌ها به تدریج کاهش یافته، جریان خود و اکسیژن‌رسانی بیشتر شده، شوره سر کاهش یافته و فعالیت غدد چربی که یکی از دلایل مهم در ریزش مو‌ها به حساب می‌آید، کاهش یافته و موجب افزایش تراکم مو‌ها می‌شود.

مزوتراپی به همراه میکرونیدلینگ

مزوتراپی و میکرونیدلینگ هر دو از روش‌های بازسازی پوست به صورت غیر تهاجمی بدون انجام عمل جراحی به شمار ‌می‌روند. بر اساس شواهد و تحقیقات مشخص شده است که استفاده از این دو روش در کنار یکدیگر نتایج مؤثری بر بهبود شرایط پوست را ایجاد می‌کند. هر دو شامل تکنیک‌های سوزن زنی هستند که در نوع سوزن‌ها و میزان عمق نفوذ در پوست با یکدیگر متفاوت هستند.

فرایند مزوتراپی به همراه میلکرونیدلینگ بدین صورت انجام می‌شود که میکرونیدلینگ با ایجاد سوراخ‌های میکرو سوزن تحت کنترل بر روی پوست موجب ترمیم و جوانسازی پوست می‌شود سپس به منظور تکمیل درمان، تقویت و افزایش اثرات میکرونیدلینگ از یک کوکتل مزوتراپی و تزریق آن به پوست نیز در ادامه فرایند استفاده می‌شود.

انجام مزوتراپی به همراه میکرونیدلینگ موجب می‌شود تا با کمک مزوتراپی مشکلات لایه‌های میانی پوست مانند کم آبی و پیری با تولید کلاژن و الاستین برطرف شود و از طرفی با کمک میکرونیدلینگ در عمق و لایه‌های مختلف پوست نفوذ کرد تا مواردی مانند چین و چروک‌ها، جای زخم، اسکار آکنه، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و قرمزی را برطرف نمود.

از جمله مزایای استفاده مزوتراپی به همراه میکرونیدلینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود چین و چروک صورت
  • کاهش اندازه منافذ پوست
  • تولید کلاژن و جوانسازی پوست
  • بهبودی جای زخم، اسکار آکنه و …
  • بهبود بخشیدن به ظاهر ترک‌های پوستی
  • رفع لک‌های قهوه‌ای و ملاسما
  • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست
  • درخشندگی و روشن‌تر شدن پوست
مزوتراپی به همراه میکرونیدلینگ​

مزو ژل جوانساز

مزوتراپی با بازسازی پوست و تولید کلاژن مورد نیاز موجب جوان‌سازی ناحیه می‌شود. مزوژل جوانساز، تکنیک جدید با هدف جوانسازی پوست است که موجب ایجاد رطوبت در پوست شده و صافی آن را به دنبال خواهد داشت. با استفاده از مزوژل‌ها که در واقع ماده‌ای با غلظت بالا از اسید هیالورونیک هستند، میزان آب از دست رفته پوست ناحیه بازگردانده شده و حالت ارتجاعی پوست افزایش می‌یابد در نتیجه ظاهر آن بهبود یافته و درخشان‌تر می‌شود.

مزوژل جوانساز با تحریک تولید کلاژن در پوست موجب از بین رفتن خطوط ریز و چین و چروک شده و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد با این کار کیفیت و بافت پوست افزایش یافته و در نهایت درخشندگی و جوان‌تر دیده شدن پوست را در پی خواهد داشت.

با افزایش سن، میزان کلاژن و الاستین پوست کاهش می‌یابد که به منظور پیشگیری از روند پیری و عمیق‌تر شدن چین و چروک‌ها یا ایجاد تغییرات کوچک در فرم صورت می‌توان از مزوژل جوانساز کمک گرفت. به دلیل غیر تهاجمی بودن این روش و انجام آن در مدت زمان کوتاه شما تأثیرات آن از همان جلسات اولیه در ظاهر فرد نمایان می‌شود.

مزوتراپی تمامی اجزاء صورت

یکی از شیوه‌های درمانی با هدف تولید کلاژن، الاستین و افزایش گردش خون در نواحی مختلف بدن که به صورت غیر تهاجمی است، مزوتراپی نامیده می‌شود. در این روش با استفاده از تزریق انواع ویتأمین‌ها، هورمون‌ها، آنزیم‌ها و مواد معدنی می‌توان از ایجاد چین و چروک، ریزش مو‌ها، سلولیت‌ها و خطوط اطراف چشم جلوگیری نمود. مزوتراپی یکی از تکنیک‌های سوزن زنی است که به منظور آب‌رسانی به پوست، افزایش بازسازی سلولی و ترمیم بافت پوست در چندین سال اخیر به منظور زیباسازی به کار گرفته می‌شود.

سوالات متداول مزوتراپی

مزوتراپی برای کدام قسمت‌های بدن قابل استفاده است؟

این روش برای جوانسازی پوست، از بین بردن لک‌های پوستی، رفع غبغب، رفع چین و چروک‌ و تیرگی زیر چشم، ذوب کردن سلولیت‌ها و چربی‌های اضافه و درمان ریزش مو مناسب است.

بعد از انجام مزوتراپی می‌توان به فعالیت‌های روزانه رسید؟

بله هیچ ایرادی ندارد و فقط کمی زخم‌های کوچک به دلیل تزریق ایجاد شده و پوست قرمز و کمی متورم می‌شود.

چند جلسه به مزوتراپی نیاز است؟

بعد از آن که با دکتر کلینیک زیبایی ماه مشاوره داشته و معاینه شدید، با توجه به هدفی که از مزوتراپی دارید، تعداد جلسات مشخص می‌شود.

چگونه مزوتراپی باعث کاهش وزن می شود؟

مزوتراپی از ذخیره سلول ها در ایجاد چربی، جلوگیری می کند و به تجزیه سلول های چربی موجود کمک می کند. که این امر باعث کاهش وزن می شوند .

هزینه مزوتراپی چه قدر است؟

هزینه مزوتراپی در کلینیک زیبایی ماه بسته به تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، کوکتل استفاده شده و ناحیه مورد نظر متفاوت خواهد بود.

منابع