جراحی زیبایی پستان

یکی از روش‌های اصلاح فرم سینه در بین بانوان و آقایان، جراحی پلاستیک یا جراحی زیبایی پستان است. عوامل مختلفی موجب می‌شود تا افراد به سمت عمل زیبایی و جراحی زیبایی پستان گرایش پیدا کنند. برخی از عوامل مانند بازسازی سینه برای جوان‌تر دیده شدن و یا بعد از عمل جراحی سرطان، افزایش سایز، کوچک کردن و دادن فرم زیبا به آن‌ها باعث می‌شود تا عمل جراحی سینه توسط جراح یا متخصص زیبایی انجام شود.

در برخی موارد دیگر به دلیل مشکلات درمانی مانند کوچک کردن سینه به منظور کاهش کمر درد و یا جراحی برای از بین بردن سرطان سینه از جراحی سینه استفاده می‌شود. انواع مختلفی از جراحی سینه وجود دارد. پس تا اینجا متوجه شدیم که جراحی پلاستیک سینه می‌تواند هم جنبه درمانی داشته باشد و هم به دلایل زیبایی به کار برده شود.

شاید این سؤال برای شما پیش آید که جراحی سینه چه ارتباطی با آقایان می‌تواند داشته باشد؟ برخی مردان که دچار وضعیت ژنیکوماستی ( داشتن سینه‌های بزرگ) هستند و یا سرطان سینه داشته باشند برای برطرف نمودن هر دو مورد از جراحی پلاستیک سینه استفاده می‌شود.

در این نوع جراحی، بیمار پس از مشورت با پزشک خود و مشخص نمودن نوع جراحی، تحت بیهوشی مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد. جراحی سینه می‌تواند به صورت‌های مختلف انجام شود که در تمامی آن‌ها پس از ایجاد برش در محل، پروتز و یا ایمپلنت مربوطه در زیر عضله سینه یا روی عضله سینه قرار داده شده و پس از آن برش‌ها بخیه‌زده می‌شوند.

جراحی زیبایی پستان

جراحی زیبایی پروتز سینه

امروزه داشتن اندام متناسب و شکل و فرم زیبا در سینه بین بانوان رواج یافته است که به همین دلیل بسیاری از بانوان به منظور بزرگ نمودن یا فرم دهی سینه‌های خود از پروتز سینه استفاده می‌کنند. هم چنین این روش برای بازسازی پس از ماستکتومی برای سرطان سینه یا به دلایل زیبایی نیز انجام می‌شود.

در حالت کلی پروتز سینه یک فرم مصنوعی سینه است که می‌تواند جایگزین تمام یا بخشی از سینه برداشته شده شود. اغلب در افرادی به کاربرد دارد که پس از سرطان سینه و برداشتن کل یا قسمتی از سینه از پروتز سینه به منظور بازسازی آن استفاده می‌کنند. از طرفی برای افرادی که دارای سینه‌های نامتقارن و یا کوچک هستند هم می‌توان از پروتز سینه استفاده نمود.

پروتز سینه دارای شکل و اندازه‌های متفاوت است که متناسب با نوع رنگ پوستی می‌تواند به صورت متنوع تولید شود. این پروتز‌ها از موادی ساخته می‌شوند که نوع حرکت، احساس و وزن طبیعی را تا حد امکان به سینه‌ها ببخشند. پروتز سینه معمولاً از جنس سالین یا ژل سیلیکونی ساخته می‌شوند.

اکثر جراحی زیبایی پستان با پروتز از ژل سیلیکونی نرم که در یک لایه نازک محصور شده است تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از پروتز سینه یک شکل طبیعی به سینه می‌بخشد. این نوع از پروتز دارای یک سطح صاف و نرم بیرونی بوده و رد برخی موارد به صورت طبیعی شامل یک طرح کلی از نوک سینه نیز می‌باشد.

نوع دیگر پروتز سینه از موادی بر پایه نمک پوسته‌های سیلیکونی و آب نمک استریل است که نوع سالین را تشکیل می‌دهند. در برخی موارد از قبل آماده شده و در برخی دیگر در حین عمل جراحی پروتز از مواد پر می‌شود. پروتز سیلیکون در صورت نشتی می‌تواند خطرات بیشتری از نوع سالین داشته باشد.

ماموپلاستی

نوعی از جراحی زیبایی پستان با هدف تغییر شکل ظاهری سینه وجود دارد که ماموپلاستی یا ماستوپلاستی نامیده می‌شود. ماموپلاستی در سه دسته کلی بر روی سینه‌ها انجام می‌شود: کوچک کردن، بزرگ کردن و بازسازی سینه که در ادامه با هر یک از آن‌ها به اختصار آشنا خواهید شد.

ماموپلاستی بزرگ کردن سینه

برخی زنان با احساس ناخوشایندی از کوچک بودن سینه‌های خود تمایل دارند تا تغییری در فرم ظاهری آن‌ها ایجاد نموده و اندازه آن‌ها را از طریق جراحی زیبایی پستان بزرگ‌تر نمایند. این روش معمولاً با استفاده از ایمپلنت‌ها در زیر عضله قفسه سینه یا روی عضله سینه انجام می‌شود. جراح متخصص با ایجاد یک برش در زیر بغل یا پین پایین سینه، پروتز را جایگذاری می‌کند. این روش جراحی سینه از نوع کم تهاجمی بوده و با ایجاد برش تنها با طول 3 سانتی‌متر قابل اجرا است.

ماموپلاستی کوچک کردن سینه

یکی دیگر از کاربرد‌های ماموپلاستی در کوچک کردن سینه‌های بزرگ و سنگین است. وجود این مدل از سینه‌ها می‌تواند بیماری‌هایی مانند گردن درد، کمر درد یا ضعف ناشی از وزن سینه‌ها را در افراد ایجاد کند. در این نوع از جراحی پلاستیک سینه، قسمت‌های پوست، چربی و بافت اضافه سینه برداشته می‌شود. انجام این جراحی زیبایی پستان می‌تواند موجب کاهش میزان حس در سینه‌ها و ناتوانی در شیردهی شود.

بازسازی و جراحی سینه

یکی دیگر از انواع ماموپلاستی، بازسازی آن از لحاظ ظاهر، حجم و یا کانتور کردن سینه است که در این روش نوک پستان و آرئول نیز بازسازی می‌شود. با توجه به اینکه اعصاب حسی و غدد شیر و مجاری آن برداشته می‌شود فرد به طور قابل توجهی دچار آسیب می‌شود که سینه دیگر عملکرد طبیعی خود در هنگام شیردهی را نخواهد داشت. انجام عمل بازسازی می‌تواند با استفاده از پروتز‌ها یا بافت قسمتی از بدن فرد مانند دیواره پایینی شکم انجام شود.

ماستوپکسی

در برخی از زنان مشاهده می‌شود که پوست ناحیه سینه به اندازه کافی قوی و یا انعطاف‌پذیر نیست که بتواند وزن سینه را تحمل کند و در نهایت افتادگی سینه‌ها را به وجود می‌آورد. در این وضعیت که به نام پتوز شناخته می‌شود می‌توان از لیفت سینه یا ماستوپکسی استفاده نمود.

ماستوپکسی یا لیفت سینه یکی از انواع جراحی زیبایی پستان است که در این روش با برداشتن پوست اضافی اطراف سینه عمل لیفت یا بالا کشیدن یا کانتور کردن سینه انجام می‌شود. در حالت کلی از سه تکنیک جراحی برای انجام این عمل استفاده می‌شود:

  1. ایجاد برش لنگر مانند در اطراف و زیر سینه‌ها
  2. برش در اطراف هاله و پایین سینه که به نام لژور شناخته می‌شود.
  3. برش تنها در اطراف آرئول که دونات یا پری آرئولار نامیده می‌شود.

انجام عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی می‌تواند اندام شما را از نیم رخ به صورت جوان‌تر و برجسته‌تر نشان دهد. اکثر بانوان به دلیل بارداری، شیر دادن، نوسانات ایجاد شده در وزن، افزایش سن و وراثت، خاصیت ارتجاعی پوست اطراف سینه خود را از دست می‌دهند که در این حالت نیاز به انجام جراحی‌ سینه ماستوپکسی مورد نیاز است. پس از انجام جراحی ماتوپکسی، جای زخم‌ها می‌تواند به صورت دائمی بر روی بدن باقی بمانند که با استفاده از کرم‌های متنوع می‌توانید تا حد ممکن این اسکار‌ها را محو نمایید.

ژنیکوماستی

یکی از بیماری‌های رایج در بین مردان که موجب می‌شود تا بافت سینه به صورت غیر طبیعی رشد یافته و در نتیجه باعث بزرگ شدن سینه‌های مردان می‌شود، ژیکوماستی نامیده می‌شود. این بیماری در مردان می‌تواند در تمامی سنین به وجود آید که معمولاً در دوران نوزادی، بلوغ و بزرگ‌سالی بیشتر به چشم می‌خورد.

یکی از عمده‌ترین دلایل ایجاد بیماری ژیکوماستی، عدم تعادل هورمون‌های تستوسترون و استروژن در بدن فرد است. این نوع ضایعه می‌تواند در اندازه یک دکمه زیر نوک پستان و به عنوان یک توده سینه به نحوی که با لمس کردن قابل احساس است، مشاهده کنید. این توده می‌تواند به راحتی در بافت سینه حرکت کرده و موجب بزرگ شدن اندازه سینه در آقایان شود.

در دوران نوزادی فرد به دلیل سطح استروژن مادر، در دوران بلوغ به دلیل نوسانات هورمونی، افت میزان تستوسترون و افزایش استروژن و در دوران بزرگسالی به دلیل افزایش سن و تولید کمتر تستوسترون و ایجاد چربی بیشتر ایجاد شده و سبب بزرگ شدن سینه‌ها می‌شود. اما مهم‌ترین دلیل ایجاد این ضایعه همان طور که گفته شد عدم تعادل بین هورمون‌های استروژن و آندروژن است که ژنیکوماستی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این افراد چاق به دلیل وجود بافت چربی اضافه دارای سینه‌های بزرگ هستند که این به نام شبه ژنیکوماستی شناخته می‌شود.

چنانچه استفاده از داروی خاصی موجب تحریک هورمون‌ها شده می‌توانید با متوقف نمودن آن از ادامه روند بزرگ شدن سینه‌ها جلوگیری کرد اما در بسیاری موارد، آقایان ترجیح می‌دهند با استفاده از جراحی سینه، ژنیکوماستی را درمان نمایند. در این روش جراح، بافت سینه را برداشته تا سینه‌ها کوچک‌تر شوند.

تنوع جراحی زیبایی پستان

جراحی زیبایی پستان یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی بین بانوان و آقایان است. بله درست متوجه شدید، آقایان هم به دلایل بیماری و یا داشتن سینه‌های بزرگ که یک عارضه  خصوصا در بدنسازی آقایان به حساب می‌آید به سمت انجام عمل جراحی پلاستیک سینه کشیده می‌شوند. عوامل بسیاری وجود دارد که موجب شوند تا افراد بدن خود را به زیر تیغ جراحی برده و عمل زیبایی سینه را انجام دهند.

افزایش سن، افتادگی سینه‌ها، بزرگ بودن بیش از اندازه، کوچک بودن، تخلیه تمام یا قسمتی از سینه به دلیل وجود سرطان و یا تغییر شکل و فرم ظاهری سینه به منظور زیباسازی از جمله دلایلی هستند که فرد را به سمت انجام این عمل ترغیب می‌نماید.

روش‌های مختلفی از جراحی پلاستیک سینه مانند پروتز سینه، ماموپلاستی، لیفت سینه یا ماستوپکسی و … وجود دارد که متناسب با تشخیص پزشک متخصص افراد از این نوع جراحی‌های به منظور تغییر فرم، اندازه و یا بازسازی سینه‌ها استفاده می‌کنند. 

در کلینیک ماه یک تیم مجرب از مشاوران و جراحان پلاستیک خانم و آقا هست، اگر سوالی در زمینه جراحی زیبایی پستان دارید، می توانید از بهترین متخصصین حوزه جراحی زیبایی پستان ما مشاوره بگیرید و ویزیت شوید.