کاشت مو | کاشت ابرو | کاشت ریش

یکی از تکنیک‌های جراحی که با برداشتن فولیکول‌های مو از یک قسمت بدن به قسمتی دیگر انجام می‌شود را کاشت می‌نامند. در حالت کلی ناحیه‌ای که از آن مو برداشته می‌شود به عنوان اهدا‌کننده و ناحیه‌ای که مو را دریافت می‌کند به عنوان محل دریافت‌کننده شناخته می‌شود.

روش کاشت در درجه اول به منظور درمان طاسی و کچلی در مردان مورد استفاده قرار گرفته شده است. در حالت کلی در این روش، فولیکول‌های مو که از لحاظ ژنتیکی در برابر طاسی از مقاومت مناسبی برخوردار هستند مانند قسمت پشت سر به پوست سر دریافت‌کننده پیوند داده می‌شود.

روش کاشت برای ترمیم مژه‌ها، ابرو‌ها، مو‌های ریش، مو‌های سینه، مو‌های ناحیه تناسلی و هم چنین برای پر کردن و از بین بردن جا‌های زخم ناشی از حوادث یا جراحی‌هایی مانند لیفت صورت و کاشت موی قبلی استفاده می‌شود.

مو‌های طبیعی در دسته‌های 1 تا 4 تایی قابلیت رشد دارند که در روش کاشت، واحد‌های فولیکولی مو را در گروه‌های طبیعی برداشته شده و پیوند‌زده می‌شوند به همین دلیل کاشت در طی چند سال اخیر با قرار‌گیری مو‌ها در جهت‌گیری اصلی، حالت طبیعی خود را حفظ خواهند کرد.

روش های کاشت مو

کاشت مو

عوامل متعددی مانند استفاده از رژیم‌های غذایی نادرست، فشار، استرس، بیماری، عدم تعادل در هورمون‌ها و استفاده از دارو‌ها بر ریزش مو در ناحیه سر نقش مهمی را ایفا می‌کنند. تکنیک‌های متعددی با هدف باز گرداندن ظاهری زیبا و جوان‌تر برای افراد دارای ریزش مو و یا طاسی استفاده می‌شود که کاشت مو یکی از انواع آن‌ها به شمار می‌رود.

کاشت مو روشی است که در آن پزشک متخصص و یا جراح پلاستیک یا پوست، مو‌های قسمتی از پوست سر را به ناحیه طاس سر منتقل می‌کند. در واقع جراح با استفاده از مو‌های قسمتی از سر مانند پشت یا کنار سر به دلیل داشتن فولیکول‌های مقاوم در برابر طاسی و انتقال به قسمت جلو یا بالای سر، یک کاشت مو طبیعی را انجام می‌دهد.

انجام کاشت مو اغلب در مردان دارای طاسی، زنان با مو‌های نازک و افرادی که در اثر سوختگی یا آسیب دیدگی دچار ریزش مو هستند، کاربرد دارد. از دو نوع روش پیوند شکافی و میکرو گرأفت برای کاشت مو استفاده می‌شود. در پیوند شکافی تعداد 4 تا 10 تار مو در هر گرأفت قرار داده می‌شود و این در حالی است که در میکرو گرأفت‌ها بسته به میزان پوشش دهی ناحیه مشخص شده تعداد 1 تا 2 تار مو در هر گرأفت به کار برده می‌شود.

جراح در تکنیک کاشت مو، با استفاده از دو روش FUT ( ایجاد برش طولی در پشت سر) و FUE ( کاشت مو توسط تیغ یا سوزن در سوراخ‌های ایجاد شده) می‌تواند کار را به پایان رساند. در شیوه FUE تنها در یک جلسه می‌توان صد‌ها تا هزاران مو را پیوند زد.

کاشت ابرو

ابرو‌ها یکی از مواردی هستند که در کادربندی صورت شما و زیباتر دیده شدن شما نقش کلیدی دارند. ابرو‌ها بر اساس ژنتیک می‌توانند ظاهری پر داشته باشند اما در برخی افراد این قسمت دارای مو‌های نازک و کم در بالای چشم‌ها وجود دارد. افراد به منظور پر کردن جا‌های خالی از انواع محصولات آرایشی استفاده می‌کنند.

ابرو‌ها علاوه بر ایجاد ظاهر زیبا در افراد، محافظت چشمان در برابر رطوبت و عرق را نیز بر عهده دارند. ریزش در ابرو‌ها می‌تواند وابسته به عوامل مختلفی مانند استفاده از دارو‌های خاص، استفاده از برخی ویتأمین‌ها و یا جراحی و جراحت است.

کاشت ابرو یکی از روش‌های جراحی زیبایی و پیوند مو است که در این تکنیک جراح، موی پیوندی را همراه با ریشه فولیکول گرفته و به ناحیه دریافت‌کننده که همان ابرو است انتقال می‌دهد. این بانک مو معمولاً از ناحیه پشت گردن یا اطراف گوش فرد گرفته شده و پیوند‌زده می‌شود.

کاشت ابرو‌ها در کنار تمام مزایای که می‌تواند داشته باشد از جمله عدم نیاز به آرایش ابرو‌ها و داشتن یک جلوه طبیعی به صورت می‌تواند بسیار پر هزینه باشد. از طرفی مدت زمان طولانی نیاز دارد تا فولیکول‌های مو در جای جدید بتوانند رشد کرده و نتایج این پیوند مشاهده شود در موارد نادری ممکن است فولیکول‌های کاشت شده، مو جدید از خود تولید نکنند.

کاشت ابرو توسط یک جراح متخصص پوست و زیبایی یا پلاستیک انجام می‌شود. شما طبق معاینات پزشک خود می‌توانید از دو روش کاشت ابرو استخراج واحد فولیکولی (FUE) و کاشت ابرو پیوند واحد فولیکولی (FUT) استفاده نمایید. قابل ذکر است واحد فولیکول گروهی از فولیکول‌های مو است که از طریق پوست برش داده شده ناحیه پشت سر و یا اطراف گوش، خارج شده‌اند.

بیشتر بدانید: بهترین روش های جراحی بینی و رینوپلاستی

کاشت ریش

ریش در بین افراد می‌تواند نماد مردانگی و خوش تیپ بودن به حساب آید که در برخی مردان با توجه به عوامل ژنتیکی، ریش پر پشت و مناسبی وجود ندارد. کاشت ریش، روشی نوین است که ترمیم ریش با کمک پویند موی سر را برای افراد فراهم نموده است.

ترمیم ریش علاوه بر پر نمودن مناطق دارای مو‌های نازک و کم می‌تواند به منظور پوشاندن نواحی زخمی یا سوختگی با هدف بازسازی و ایجاد طاهر زیبا در افراد به صورت کاشت ریش انجام شود.

در روش کاشت ریش و ترمیم آن ممکن است مو‌های سر برای صورت افراد مناسب نباشند و این احتمال وجود دارد که ظاهری غیر طبیعی را برای شما ایجاد نماید. برای همین می‌توان از مو‌های سایر قسمت‌های بدن مانند زیر چانه و قسمت بالایی گردن که همان ناحیه پنهان است به عنوان ناحیه اهدا‌کننده استفاده نمود. کاشت ریش غالبا از مو‌های تک مویی استفاده می‌کند.

در مقابل مو‌های قسمت‌هایی از بدن مانند سینه، شکم و یا پا به دلیل داشتن بافت واقعی و سرعت رشد غیر طبیعی برای مو‌های معمولی به هیچ عنوان قابل اعتماد برای کاشت ریش نمی‌باشند. علاوه بر این مو‌های این نواحی دارای چرخه رشد و سرعت ریزش بیشتری هستند.

برای کسب اطلاعات جامع درباره پیکرتراشی، به صفحه موردنظر مراجعه نمایید.

کاشت مو تمام اجزا صورت

یکی از روش‌های مورد استفاده در طی چند سال اخیر به منظور بر طرف نمودن طاسی و کم مویی افراد در قسمت های مختلف مانند سر، ریش و ابرو، کاشت است. در واقع این روش با برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیه‌ای آن‌ها را به محل مشخص یا دریافت‌کننده منتقل می‌نمایند تا پس از مراحل بهبودی، چرخه رشد طبیعی مو‌ها صورت گیرد. ممکن است مدت زمان انجام این عمل جراحی برای دستیابی به نتیجه رضایت بخش طی چندین جلسه مطابق با نظر پزشک مربوطه به طول انجامد. باید به این نکته توجه داشته باشید که فولیکول‌های اهدا‌کننده باید به روش صحیح برش داده شوند تا زنده مانده و پس از کاشت در قسمت مربوطه بتوانند رشد طبیعی خود را داشته باشند. استفاده از این روش به دو صورت برداشت نواری و استخراج واحد فولیکولی انجام می‌شود.

اگر قصد جراحی زیبایی صورت را دارید، می توانید در صفحه مورد نظر درباره جراحی زیبایی صورت، اطلاعات کامل و مفید کسب نمایید.