آبسه مقعدی

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی چیست

آبسه مقعدی چیست ؟ منظور از آبسه مقعدی یک حفره عفونی است که در نزدیک راست‌روده واقع شده است. مسئله زمانی به وجود می‌آید که این حفره از چرک و خون پر شود. در این مقاله مقصود ما بررسی این مشکل است و ارائه راه‌های درمان این مشکل است. اگر شما دارای این مشکل هستید با کلینیک ماه دیگر تنها نیستید و می‌توانید راه‌حل‌های مشکلات خود را به‌راحتی بیابید.
از شایع‌ترین آبسه‌های مقعدی، آبسه پری رکتال است. این نوع از آبسه به‌صورت جوش در نزدیکی مقعد ظاهر می‌شود.این نوع از آبسه قرمزرنگ و زمانی که اقدام به لمس آن می‌کنید گرم است. نوع دیگر از آبسه‌ها در بافت‌های عمیق‌تر قرار دارند و کمتر شایع بوده و باید اشاره کرد این نوع از آبسه‌ها کمتر قابل‌مشاهده هستند. آبسه مقعدی زمانی به وجود می آید که چرک و دمل ناشی از عفونت در اطراف مقعد یا روده ی راست تجمع کند.
تعریف دیگر آبسه مقعدی به بسته شدن دهانه ی غده های اطراف مقعد بر می گردد که در گذر زمان باعث ایجاد آبسه در مقعد می شود. آبسه مقعدی با درد شدید و در برخی از موارد غیر قابل تحمل همراه است که آن را به یک بیماری خطرناک برای نشیمن گاه تبدیل کرده است.

آبسه مقعدی چیست

علائم آبسه در مقعد چیست؟

برای تشخیص آبسه مقعدی نیاز به معاینه فیزیکی است که پزشک به طور تخصصی به بررسی ندول‌های مشخص می‌پردازد. پزشک امکان دارد بعد از بررسی قرمزی و تورم محل بعضی از درمان‌ها را رد کرده و درمان دیگری پیشنهاد کند. در بعضی از افراد، نشانه قابل‌مشاهده‌ای از آبسه در سطح پوست اطراف مقعد ممکن است مشاهده نشود.

پزشک در این روش از آنوسکوپی استفاده شده و برای مشاهده کردن داخل مقعد و پایین رکتوم انجام می‌شود. گاهی پیش می‌آید که آبسه عمیق است و با معاینه سطحی تشخیص لازم حاصل نشود؛ لذا روش‌هایی مانند تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی یا اولتراسوند را برای مشاهده بهتر انجام دهد.

در مواردی امکان دارد از آزمایش‌هایی مانند خون و مدفوع، تصویربرداری و کولونوسکوپی استفاده کنند. کولونوسکوپی یک روش سرپایی است که در آن روش پزشک با استفاده از یک دوربین منعطف و نور مناسب برای بررسی کولون و روده بزرگ بهره می‌برند. آبسه از نوع سطحی معمولاً با موارد زیر همراه است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.

علائم آبسه در مقعد چیست؟

علائم آبسه مقعدی

 • این نوع درد معمولاً ثابت، ضربان‌دار و هنگامی که بیمار می‌نشیند این وضعیت دردناک‌تر می‌شود.
 • تحریک شدن پوست اطراف مقعد و علائمی مانند تورم، قرمزی و حساسیت را می‌توان بیان کرد.
 • ترشحات چرکی از محل نیز نمونه‌ای از علایم آن است.
 • یبوست و درد همراه با حرکات روده نیز این وضعیت را بغرنج‌تر می‌کند.
 • داشتن تب یکی از علایم آن است.
 • لرز داشتن یکی دیگر از نشانه‌های آن است.
 • بدحالی از دیگر علایم آن است.
 • گاهی اتفاق می‌افتد که تب تنها علامت برای آبسه مقعدی است.

انواع آبسه مقعدی

آبسه مقعدی با توجه به علائم و مشخصاتی که دارد به دو نوع آبسه مقعدی سطحی و عمیق تقسیم می شود.

 • در آبسه مقعدی سطحی که با درد شدید در لبه مقعد همراه است، محل ایجاد آبسه گرم تر از سایر نقاط می باشد که با قرمزی و التهاب همراه است.
 • آبسه مقعدی عمیق در واقع زمانی تشکیل می شود که عفونت و چرک به عمق قسمت های اطراف مقعد نفوذ کرده و درد و تورم شدیدی در ناحیه مقعد را بهمراه دارد.

بیمار به دلیل احساس درد شدید در این ناحیه، حتی از نشستن بر روی نشیمنگاه خود نیز ترس دارد. برای افرادی که خیلی خوش شانس باشند به صورت طبیعی دهانه ی آبسه باز می شود و خون و چرک تخلیه می شود که می تواند برای کاهش درد موثر باشد.

انواع آبسه مقعدی

دلایل بروز آبسه مقعدی

در داخل مقعد به طور طبیعی غددی وجود دارد و اگر غدد مقعد مسدود شوند باعث ایجاد عفونت می‌شود. اگر عفونت جدی باشد به آبسه تبدیل خواهد شد. باکتری‌های مدفوع نیز با برخورد با آن غده‌ها به دلیل داشتن باکتری‌ها موجب عفونت می‌شوند. از دلایل آن می‌توان به پارگی در کانال مقعد اشاره کرد و به دنبال آن عفونت در این ناحیه می‌شود. از علت‌های دیگر آبسه مقعدی می‌توان به عفونت‌های مقاربتی اشاره کرد که به دنبال آن آبسه اتفاق می‌افتد که بسیار دردناک است.

برخی از دلایل بروز آبسه مقعدی

 • وجود باکتری هایی مانند استافیلوکوک در ناحیه مقعد
 • وجود قارچ ها در این منطقه
 • کسانی که در مقاربت جنسی از ناحیه مقعد استفاده می کنند
 • به زنان باردار
 • افراد مبتلا به بیماری های ایدز، سل و دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری های گوارشی و …
 • البته به جز این موارد می توان دلایل دیگری برای بروز آبسه مقعدی مانند دفع پوسته ی تخم مرغ و استخوان ماهی از این ناحیه، عفونت از طریق جسم خارجی برای مقعد، بواسیر بیرون زده و … را برشمرد.

 

دلایل بروز آبسه مقعدی

درمان آبسه مقعدی

از درمان‌های آبسه می‌توان به تخلیه سریع و جراحی اشاره کرد. پیشنهاد این است قبل از اینکه وضعیت بدتر و بغرنج‌تر شود به تخلیه آن اقدام کنید. آبسه‌ها از نوع سطحی را می‌توان در مطب و به‌وسیله بی‌حس‌کننده موضعی تخلیه کرد. آبسه‌هایی از نوع عمیق و بزرگ به‌صورت سرپایی قابلیت انجام ندارند.

این نوع نیازمند بستری شدن در بیمارستان و کمک متخصص بیهوشی است. بعد از جراحی آبسه یا فیستول ناراحتی خفیف است و با داروهای مسکن قابل‌کنترل است. بعدازاین عمل می‌توان انتظار داشت که فرد پس از زمان کوتاهی دوباره به سرکار یا مدرسه خود بازگردد.

آبسه مقعدی به ندرت به خودی خود برطرف می شود و باید در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان صحیح آن اقدام شود.  چون اگر درمان آن به موقع و به درستی انجام نشود، می تواند شدت گرفته، منجر به بروز عوارض زیر شود:

 

درمان آبسه مقعدی

 

 • ایجاد فیستول مقعدی (تونل کوچکی که بین محل آبسه و پوست ارتباط غیرطبیعی ایجاد می کند)
 • گسترش عفونت در کل بدن (سپسیس)
 • بازگشت مجدد یا عود بیماری
 • درد مداوم
 • درمان دارویی با آنتی بیوتیک ها
 • وقتی که بیماری شدید است
 • وقتی علت بروز آبسه یک بیماری مقاربتی است
 • وقتی سیستم ایمنی بیمار ضعیف است یا دیابت دارد

یکی از راه های اصولی و کمتر برای رفع آبسه مقعد جراحی میباشد. کلینیک ماه با بهره مند بودن از متخصصین حرفه ای با بورد تخصصی گزینه خوبی برای جراحی آبسته مقعد در تهران میباشد.

برای مشاوره و رزرو نوبت کلیک کنید

راه های جلوگیری از آبسه مقعدی

عوامل مختلفی به جلوگیری این بیماری کمک می‌کند. از علایم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که در زیر به آن می‌پردازیم:

 • کنترل و مدیریت بیماری دیابت که یکی از عوامل خطرساز است و می‌تواند این بیماری را شدت ببخشد از عوامل جلوگیری از آبسه مقعدی است.
 • مدیریت مقاربت‌ها و اجتناب از رابطه‌های مقعدی نیز می‌تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.
 • اگر شما مبتلا به بیماری‌های کرون هستید به داروهایی نیازمند هستید تا به جلوگیری از مشکلات آنورکتال بینجامد.

آنتی بیوتیک هایی که معمولا در درمان آبسه به کار میروند شامل سیپروفلوکساسین، مترونیدازول و آمپی سیلین هستند. نقش این داروها پیشگیری کننده است و با توجه به علت تجویز، از  ۷ تا ۱۰ روز استفاده می شوند.

 

راه های جلوگیری از آبسه مقعدی

درمان آبسه مقعدی

جراحی با لیزر جزئی در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی و احتمالاً تزریق آرام بخش انجام می شود. در این روش، جراح سوراخ کوچکی در پوست نزدیک به مقعد ایجاد کرده و آبسه را شکاف داده، چرک را تخلیه می کند. بیمار پس از این جراحی سرپایی می تواند به خانه برگردد . همان‌طور که در بالا اشاره شد آبسه‌هایی که سطحی هستند و با معاینه پزشک این موضوع مشخص می‌شود؛ با جراحی سرپایی و بدون بیهوشی با داروهای موضعی مخصوص قابل‌حل هستند.

قبل از عمل ممکن است پزشک یک دوره آنتی‌بیوتیک درمانی برای کمک به درمان عفونت و جلوگیری از بروز عفونت مرتبط در سایر نقاط بدن شروع کنید. این روش معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. این نوع از آبسه‌ها با خارج کردن خون و چرک‌ها و ترمیم محل انجام می‌شود. بیمار پس از چند روز بعد از جراحی می‌تواند به شغل خود بازگردد. کلینیک ماه به‌عنوان عضوی از خانواده کادر درمان پزشکی کشور با شما و دغدغه‌های شما آشناست و می‌تواند به شما کمک کند.

درمان آبسه مقعدی با جراحی جزئی یا سرپایی

درمان آبسه مقعدی با لیزر

برداشتن و تخلیه کردن آبسه مقعدی هم به‌وسیله جراحی و هم به‌صورت لیزر انجام می‌شود. اما موردی که باید بدانید این بوده که جراحی که به‌وسیله لیزر جهت درمان انجام می‌شود برای فرد بیمار بهتر است؛ زیرا این عمل سرپایی انجام می‌پذیرد. این عمل به‌صورت بی‌حسی و موضعی انجام می‌شود.

در این روش با یک برش به‌صورت کوچک و با لیزر خواهد بود. این شیوه نیاز به بیهوشی نبوده و همچنین لازم نیست که فرد در بیمارستان بستری شود. پس از اینکه برش انجام شد و متخصص چرک را تخلیه کرد؛ حفره موردنظر پاک‌سازی شده و روی آن پانسمان می‌شود. از مزایای این روش می‌توان خوب شدن همان موقع را نام برد. وقتی چرک از محل خارج شد عوارضی مانند تب و لرز نیز تمام می‌شود و حال عمومی بیمار بهبود پیدا می‌کند.

نکته‌ای که باید بعد از عمل به آن دقت داشته باشید پس از عمل بعد از هر بار دستشویی باید محل عمل به‌خوبی شسته شود و روی آن پانسمان شود. راحت ترین روش برای رهایی از آبسه مقعدی جراحی لیزر میباشد.

در این روش سرپایی، که در مطب انجام می شود و درد و خونریزی بسیار کمی دارد، به جای تیغ جراحی از پرتوهای لیزر استفاده می شود و رگهای بریده شده همزمان ترمیم می شوند. مدت زمان عمل لیزر کوتاه و بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است. عمل لیزر به پانسمان داخلی و بیهوشی عمومی نیاز ندارد و بدون خطر آمبولی و انتقال عفونت است.

 

درمان آبسه مقعدی با لیزر

بعد از جراحی آبسه مقعد چه کاری باید انجام دهیم ؟

 • بعد از جراحی آبسه یا فیستول، درد و ناراحتی خفیفی وجود دارد که با داروهای مسکن غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا پاراستامول قابل کنترل است.
 • آبسه های تخلیه شده معمولاً باز گذاشته می شوند و بخیه نمی شوند و روی آنها پانسمان قرار می گیرد که باید هر چند وقت یکبار عوض شود.
 • برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 • تا ۵ روز بعد از عمل لکه بینی خون عادی است. اگر خونریزی زیاد باشد باید پزشک را مطلع کرد.
 • بیمار باید در هفته اول از انجام فعالیت های سنگین خودداری کند.
 • بیمار در تاریخی که جراح پیشنهاد میکند، برای بررسی پیشرفت روند بهبودی به وی مراجعه نماید

خلاصه ای از آبسته مقعد تا حراحی

در این مقاله به بررسی آبسه مقعدی پرداختیم. منظور از آن یک حفره عفونی بوده که در نزدیک راست‌روده واقع شده است. این حفره از چرک و خون پر شده است و درد و علایم مختلف ایجاد می‌کند. از دلایل آن می‌توان به مسدود شدن غدد مقعد، پارگی در کانال مقعد و … اشاره کرد.

آبسه‌ها به دو نوع سطحی و عمیق اتفاق می‌افتند که هرکدام با علایم خاصی همراه است. برای درمان آبسه مقعدی از روش‌هایی مانند لیزر و جراحی استفاده می‌شود. درمان لیزر به علت شیوه آن حال عمومی بیمار به‌سرعت خوب می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر بهمن ادهم
دکتر بهمن ادهم

متخصص پوست ، مو و زیبایی صورت از کانادا

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *